Velcí indonéští těžaři útlum nechystají

Ilustrační foto: morgueFile.com

Ilustrační foto: morgueFile.com

Mezi významné asijské producenty uhlí patří tradičně také Indonésie. Plány tamních společností na letošní rok se ale dost významně liší. Zatímco malé a střední těžební společnosti hodlají výrazně omezit těžbu, protože ceny jsou nízko a trh s uhlím je nasycen, největší tamní těžební společnosti s  razantním poklesem těžby nepočítají.

Pokles produkce sice zaznamenají všichni indonéští těžaři, menší firmy ale postihne mnohem víc než velké společnosti, které mají uzavřené dlouhodobé kontrakty na dodávky svého uhlí. Podle dat z Ministerstva pro energetiku a nerostné suroviny vyplývá, že v roce 2016 plánují indonéské firmy vytěžit více než 303 milionů metrických tun uhlí. To je výrazně méně oproti 419 milionům tun v roce 2015.

Čtěte také:
Ministerské ne! Těžbě břidlicového plynu
Islám vyhlásil džihád fosilním palivům

Garibaldi Thohir, šéf společnosti Adaro Energy, která vlastní velkou těžební společnost Adaro Indonesia, prohlásil, že jeho společnost v roce 2016 hodlá vytěžit mezi 52 a 54 miliony tun uhlí, zhruba o sedm procent méně, než v roce 2015. „Většinu naší produkce dodáváme zákazníkům, s nimiž máme uzavřené dlouhodobé smlouvy, jen malé množství jde na volný trh. A právě tuto část naší produkce hodláme omezit,” vysvětlil. Podle indonéského ministerstva právě společnosti, jejichž těžba se pohybuje pod hranicí 3 milionů tun uhlí ročně, budou muset výrazně omezovat výrobu, protože jich se nejvíc dotknul pokles cen uhlí na světových trzích. Cena indonéského uhlí poklesla mezi lednem a prosincem loňského roku o zhruba 16 procent. V porovnání s nejvyšší cenou uhlí, která byla zaznamenána v únoru 2011, se uhlí v prosinci prodávalo o téměř 60 procent levněji.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park