Doba čtení:1 m, 53 s
Na historické mapě dolu Centrum jsou vidět i data, jak postupovala těžba už od konce devatenáctého století. Foto: Czech Coal

Důl Centrum sice svou aktivní činnost již ukončil, přesto v jeho bohaté historii zůstává celá řada událostí, které stojí za to si připomenout.  A část z nich se váže k jarním měsícům a jedna dokonce k Velikonocům.

Je to už dva roky, co se historie Centrumky uzavřela. Prvního dubna 2016 odsud vyjel symbolický poslední vozík. Za zmíněnou velikonoční událostí je však třeba se vypravit do mnohem vzdálenější historie, téměř do prvopočátků posledního hnědouhelného hlubinného dolu. Konkrétně do roku 1892, což je jen pár let poté, kdy se zde začalo těžit. Důl Centrum v Dolním Jiřetíně totiž založila v letech 1888 – 1889 vídeňská Anglo-rakouská banka. Jáma Centrum I se začala hloubit koncem srpna 1888.

Čtěte také:
Konec dolu Centrum připomene výstava
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Centrumce se vyhýbala velká důlní neštěstí, což ovšem neznamená, že by tu nedocházelo k mimořádným událostem. A právě velký požár z Velikonoc roku 1892 k takovým událostem patřil, ačkoli při něm naštěstí nedošlo ke ztrátám na životech. Hořet začalo v napadané zásobě z boku chodby v takzvaném středním plástu nad čerpací stanicí poblíž těžní jámy Centrum. V kalendáři se tehdy psal 11. duben a už od objevení požáru kolem jedenácté dopolední se začalo s vyklízením postiženého místa. Všechno ale zkomplikoval výbuch požárních plynů, jehož tlaková vlna byla poměrně silná a měla za následek zranění několika dělníků. Horší byl ale nastalý zmatek, který zkomplikoval postup hašení požáru. Kromě toho výbuch způsobil i výpadek osvětlení na celé šachtě. Netrval dlouho, ale způsobil paniku a likvidaci požáru to ještě víc zkomplikovalo.

Ředitel společnosti rozhodl postižené prostory uzavřít a zaměstnanci dolu Centrum byli přiděleni na sousední doly Quido a Humboldt. Vedení Centrumky mělo v plánu po Velikonocích opět obnovit těžbu, ale první pokusy o proniknutí k místu požáru ze 16. dubna se nezdařily. Další nebyly o moc úspěšnější. Až téměř na konci měsíce se povedlo najít způsob, jak požár postupně likvidovat. Přesto trvalo až do začátku července, než bylo možné opět naplno rozjet provoz.

Mohlo by vás zajímat: