Podívali se velkostroji na zoubky

Opravy na velkostroji K86 vyfocené z ochozu rypadla. Foto: Czech Coal

Zhruba měsíc trvala střední oprava uhelného velkostroje KU300/K82 v lokalitě Československá armáda, kde těží společnost Severní energetická.

Hlavní částí opravy byla výměna kabeláže a rozvodů na nakládacím a předávacím pásu,“ sdělil Josef Kratochvíl, vedoucí úseku povrchové těžby Severní energetické. Většinu prací zajišťovala společnost Elektroprim Koutník ve spolupráci s irmou K2 lešení. Kromě výměny kabelů došlo i na další, menší opravy.

Čtěte také:
Horníkům zazpívá i Petr Kotvald
Jak odcházel mamut

Rypadlo je jedním ze tří uhelných velkostrojů tohoto typu v Severní energetické. Zatímco K86 a K73 zajišťují běžnou těžbu, K82 má speciální úlohu, odtěžuje uhlí, které se získává hlubinnými metodami. Z chodbic se uhlí dostává ven pásovými dopravníky, kde jej odtěžuje právě velkostroj K82. Uhelná „třístovka“ K82 není jediným strojem, který se opravoval. Dočká se i uhelné rypadlo KU300/K86.

Musí se vyměnit zdvihová lana, táhla výsuvu kolesového výložníku a vložené kolo otoče nakládacího výložníku, což nebylo možné udělat během červencové odstávky úpravny uhlí v Komořanech,“ doplnil Kratochvíl. V říjnu se plánuje zhruba měsíční odstávka jediného skrývkového velkostroje v lokalitě ČSA, rypadla KU800/ K75, kde by mělo dojít k výměně lan a kladek kolesového výložníku.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody