Doba čtení:1 m, 20 s
V Třineckých železárnách vychází regulovaná část ceny elektřiny na příští rok na víc než miliardu korun. Letos stojí třineckou firmu regulované poplatky 402 milionů. Foto: wikipedia.org Darwinek

Svaz průmyslu důrazně varuje, že od příštího roku zdraží velkým firmám regulovaná část plateb za elektřinu až o 250 procent. Například ocelářům poplatky za služby meziročně zdraží i o stovky milionů korun, což dramaticky ohrožuje konkurenceschopnost.

„Velkým energeticky náročným firmám hrozí skokový nárůst regulované složky proti letošku až o 250 procent. To by významně zhoršilo konkurenceschopnost českých firem doma, na evropských trzích i ve třetích zemích,“ uvedl pro Seznam Zprávy prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Pro domácnosti a malé firmy připojené na nízké napětí by se regulovaná složka měla zvednout o 80 procent.

Síkela přiznal, že lidem i firmám zdraží elektřina

„Pokud by měla být výše regulovaných plateb pro odběratele zachována na současné úrovni, zapojení státu by dosahovalo asi 70 miliard korun,“ uvedl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Z toho by mělo jít 35 miliard na podporu obnovitelných zdrojů a 37 miliard na služby spojené s dodávkou energií.

I když je regulovaná složka u velkých firem v porovnání s cenou silové elektřiny poměrově nízká, pořád jde o velké peníze. Podle šéfa Ocelářské unie Daniela Urbana třeba v Třineckých železárnách vychází regulovaná část ceny elektřiny na příští rok na víc než miliardu korun. Letos stojí třineckou firmu regulované poplatky 402 milionů, loni to bylo necelých 450 milionů.

Podle Svazu průmyslu a dopravy bude růst regulovaných poplatků české výrobce znevýhodňovat v evropské a globální soutěži.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa