Venezuela prožívá další obří blackout

Vodní elektrárna Guri pokrývá až 80 spotřeby elektrické energie Venezuely. Foto: wikipedia.org

Hlavní město Caracas a další oblasti Venezuely opět postihl výpadek elektrické energie. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele v poslední době poměrně běžné. Podle opozice i řady ekonomů za ně může socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura a její nedostatečné investice do energetické infrastruktury. Vláda dnes ale uvedla, že se Venezuela stala terčem „elektromagnetického útoku“.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

Ve venezuelské metropoli proud podle agentury AFP vypadl v pondělí krátce kolem 16:30 místního času (pondělí 22:30 SELČ). Okamžitě přestalo jezdit metro, a řada lidí se tak v odpolední špičce musela na cestu domů vydat pěšky.

Agentura AP s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedla, že problémy s dodávkou elektrické energie postihly kromě Caracasu také 19 z 23 venezuelských federálních států. Agentura DPA s odvoláním na nevládní organizaci Netblocks informovala, že výpadek se týká všech venezuelských států.

Venezuelský ministr informací Jorge Rodríguez v reakci na masivní výpadek uvedl, že na základě prvních indicií dodávky elektřiny ustaly v důsledku „elektromagnetického útoku“, jehož cílem bylo ochromit výrobu energie ve vodních elektrárnách, které jsou pro Venezuelu klíčové. Například hydroelektrárna Guri pokrývá až 80 spotřeby elektrické energie v této jihoamerické zemi. Podle ministra Rodrígueze venezuelské úřady pracují na tom, aby dodávky co nejrychleji obnovily.

Už v březnu život ve Venezuele zcela ochromil masivní výpadek elektřiny. Většina hlavního města tehdy byla bez proudu několik dní. Autoritářský prezident Nicolás Maduro výpadek v březnu označil za „elektrickou válku“, kterou se ho snaží opozice spolu s USA svrhnout. Podle opozice jsou ale časté výpadky elektřiny výsledkem Madurovy hospodářské politiky, která neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu určené na tento účel podle ní zpronevěřila.

Vůdce opozice Juan Guaidó dnes na twitteru napsal, že se vláda pokoušela své selhání skrýt, je ale podle něj evidentní, že zničila energetickou infrastrukturu a „nemá žádné odpovědi“. „My Venezuelané si na tuto katastrofu nebudeme zvykat,“ dodal Guaidó.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě