Většina Poláků chce embargo na ruské suroviny

„Je zjevné, že odhodlání Poláků v této záležitosti nabírá na síle,“ napsal Dziennik Gazeta Prawna. Upozornil, že před měsícem ukončení nákupů ruské ropy, plynu a uhlí podporovalo 68 procent Poláků. Foto: pixabay.com

Velká většina Poláků zastává názor, že Polsko by mělo přestat nakupovat ruskou ropu, plyn a uhlí, a to i v případě, že tento krok bude znamenat růst cen. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který uskutečnila společnost United Surveys pro list Dziennik Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. Pro bojkot dodávek energetických surovin z Ruska se v průzkumu vyslovilo 85,2 procenta respondentů, napsala agentura PAP.

Průzkum se konal začátkem dubna mezi tisícovkou Poláků. „Je zjevné, že odhodlání Poláků v této záležitosti nabírá na síle,“ napsal Dziennik Gazeta Prawna. Upozornil, že před měsícem ukončení nákupů ruské ropy, plynu a uhlí podporovalo 68 procent Poláků.

Polský premiér Mateusz Morawiecki koncem března oznámil, že Polsko nejpozději do května ukončí dovoz ruského uhlí a do konce roku zastaví také import ruské ropy a plynu. Země podle premiéra bude schopna nahradit ruský plyn pomocí svých terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a plynovodu Baltic Pipe, který má do Polska přepravovat plyn z Norska, napsala agentura PAP.

V Evropě míří ruské uhlí nejvíc do Německa a Polska

Rusko se již stalo terčem řady sankcí kvůli svému útoku na Ukrajinu. V pondělí přes 200 europoslanců vyzvalo evropské vlády k úplnému embargu na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí do Evropské unie či odpojení všech ruských bank od bankovního systému SWIFT.

Po odhalení hrozivých ruských válečných zločinů v Buči, po neustávajícím ničení Mariupolu a kvůli deportaci tisíců ukrajinských občanů do Ruska nutně potřebujeme zesílit sankce proti zločinnému režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ píše se ve výzvě. EU již proti Moskvě kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zavedla čtyři balíky sankcí. Od systému SWIFT ve spolupráci se západními spojenci odstřihla velké ruské banky, zakázala investice do ruské energetiky či znemožnila ruským letadlům využívat unijní vzdušný prostor. Na sankčním seznamu se ocitlo více než 800 činitelů, oligarchů či manažerů. Nyní diplomaté diskutují ještě o dalším balíků restriktivních opatření.