Doba čtení:2 m, 13 s
V posledním roce zkrachovala nebo měla problémy s dokončením zakázek řada dodavatelů solárních elektráren. Nejznámějším případem je kauza Energetického Holdingu Malina. Foto: eon

Zájemci o fotovoltaiku jsou v posledních měsících opatrnější a výběr řeší v průměru až tři měsíce. Asi 87 procent zájemců má totiž obavy z problémů, se kterými se potýkají klienti některých zkrachovalých firem z oboru. Většina zákazníků by také uvítala větší regulaci dodavatelů státem. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury IBRS.

Z výsledků průzkumu vidíme, že rozhodnutí pořídit si tyto technologie rozhodně lidé nedělají impulzivně. Samotnému uvažování, zda si fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo vůbec pořídit, věnují v průměru sedm týdnů, a ještě dalších šest týdnů následně vybírají i dodavatele,“ uvedl jednatel IBRS Miloš Rybáček.

K větší opatrnosti při výběru přiměly zákazníky kauzy krachu některých dodavatelů. Zhruba tři čtvrtiny zájemců podle průzkumu zaznamenalo problémy Energetického Holdingu Malina, který je v současné době v insolvenci, a dalších dodavatelů.

V této souvislosti se vyvíjí i kritéria při výběru dodavatele. Vedle ceny zájemci oproti minulosti více řeší spolehlivost dodavatele, týká se to až 96 procent lidí. Velkou váhu přikládají také podmínkám pro následný servis, nebo přístup firem k zákazníkovi. Obezřetnější jsou naopak klienti vůči doporučením od známých nebo k reklamě dodavatelů.

„Solárníci“ v EU útočí na logiku i ekonomiku

Vysoká poptávka po fotovoltaice ovšem bude i přes různé komplikace podle průzkumu pokračovat. Hlavním motivem pro zájemce je úspora nákladů za energie a větší soběstačnost.

Agentura IBRS průzkum, který se uskutečnil mezi 1000 respondenty od května do srpna, provedla pro společnost ČEZ Prodej. Ta pečlivější přístup zákazníků k výběru dodavatelů uvítala. „Uvědomují si, že jim technologie bude sloužit desítky let, a berou v potaz i to, jak zajistí do budoucna případné opravy, dlouhodobé záruky nebo servisování. Pořízení fotovoltaiky ani tepelného čerpadla není pouze o instalaci a nejde o bezúdržbové zařízení. Je potřeba se jim dlouhodobě s náležitou péčí věnovat,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Vědecká studie: Spalování uhlí chrání planetu před ohříváním

Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za první pololetí. V České republice energetici v tomto období zprovoznili 45 197 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

V posledním roce zkrachovala nebo měla problémy s dokončením zakázek řada dodavatelů solárních elektráren. Nejznámějším případem je kauza Energetického Holdingu Malina, který je od května v úpadku. Vedení společnosti ve vlastním návrhu na insolvenci uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Cílem insolvence je podle firmy umožnění reorganizace společnosti a dokončení všech zakázek. O tom rozhodnou věřitelé firmy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa