Vietnam chce miliardy za omezení uhlí

Uhlí tvoří přibližně polovinu vietnamských dodávek energie. Foto: wikipedia.org

Vietnam a dárci v čele s Evropskou unií se blíží k dohodě o financování klimatických opatření v hodnotě 15 miliard dolarů, i když nadále diskutují o otázkách, jako je tempo možného odklonu země od fosilních paliv.

Využívání uhlí na celém světě prudce vzrostlo z různých důvodů, včetně zotavení z pandemie a energetické krize v Evropě – a to i přesto, že se státy po celém světě snaží zabránit jeho využívání v boji proti změně klimatu, napsal server mining.com.

Mitsubishi odchází od stavby vietnamské uhelné elektrárny

Vietnamský balíček by byl třetí z řady velkých dohod, které mají pomoci zemím se středními příjmy závislým na uhlí urychlit přechod na čistší energii. První byla dohoda Jihoafrické republiky ve výši 8,5 miliardy dolarů, která byla oznámena na loňském summitu OSN o klimatu. Indonéský pakt v hodnotě 20 miliard dolarů byl představen minulý měsíc na setkání skupiny 20 na Bali.

Uhlí tvoří přibližně polovinu vietnamských dodávek energie, ale jeho více než 3 200 kilometrů dlouhé pobřeží je považováno za ideální pro výrobu větrné energie. Součástí partnerství bude také technická pomoc při zefektivňování předpisů týkajících se obnovitelných zdrojů energie, neboť země chce do poloviny století dosáhnout uhlíkové neutrality.