Doba čtení:1 m, 37 s
Aby bylo možné zajistit dostatek energie jak pro zvýšenou spotřebu klimatizací, tak pro vyšší výkon výrobních linek, vietnamští výrobci elektřiny zvýší výrobu energie z uhelných elektráren. Foto: pixabay.com

Dovoz energetického uhlí do Vietnamu se v květnu a červnu vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Vietnamské energetické společnosti zvýšily dovoz energetického uhlí na více než 3 miliony tun v květnu i červnu letošního roku z měsíčního průměru přibližně 1,5 milionu tun v průběhu roku 2022. Dlouhá vlna veder totiž v celé zemi způsobila nárůst spotřeby klimatizací.

Díky nedávnému nárůstu dovozu dosáhl celkový dovoz Vietnamu za první pololetí roku 2023 zhruba 13,5 milionu tun, což je nejvyšší hodnota za toto období od roku 2020, kdy vietnamský celoroční dovoz uhlí dosáhl historického maxima, uvedla na svém webu agentura Reuters.

Měsíční dovoz energetického uhlí do Vietnamu se od srpna 2020 držel pod hranicí 2,5 milionu tun a v průběhu let 2021 a 2022 činil v průměru pouze 1,4 milionu tun. Hlavním důvodem byla snížená průmyslová aktivita v sousední a klíčové obchodní partnerské Číně, způsobená omezeními souvisejícími s pandemií nemoci COVID-19. Čínská ekonomika však v roce 2023 ožila díky řadě stimulačních opatření Pekingu, což pomohlo nastartovat růst klíčových dodavatelských řetězců ve Vietnamu i jinde v Asii.

Asie předstihla Evropu v zajišťování dodávek LNG z Kataru

Vedle tohoto nárůstu tovární činnosti museli vietnamští výrobci elektřiny uspokojit také vyšší poptávku po klimatizaci v kancelářích a domácnostech, která v květnu a červnu dosáhla rekordních hodnot, protože zemi zachvátily intenzivní vlny veder.

Aby bylo možné zajistit dostatek energie jak pro zvýšenou spotřebu klimatizací, tak pro vyšší výkon výrobních linek, vietnamští výrobci elektřiny zvýší výrobu energie z uhelných elektráren.

Podle společnosti Ember se uhlí v roce 2022 podílelo na výrobě elektřiny ve Vietnamu v průměru 38 procent, ale v březnu se podíl uhlí ve výrobním mixu zvýšil na více než 50 procent.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa