Doba čtení:1 m, 41 s
Předpokládá se, že do roku 2035 dosáhne dovoz uhlí do Vietnamu vrcholu 85 milionů tun. Foto: Vinacomin

Vietnam představil strategický plán, který má snížit závislost na domácí těžbě uhlí a zároveň zvýšit dovoz suroviny, aby uspokojil poptávku země po výrobě elektřiny. Nově schválený národní energetický plán na období 2021-2030 s výhledem do roku 2050 předpokládá roční produkci 41-47 milionů tun do roku 2030.

Plán zdůrazňuje potřebu dlouhodobého dovozu uhlí, především pro výrobu elektřiny. Předpokládá se, že do roku 2030 se dovoz uhlí postupně zvýší na přibližně 73 milionů tun, přičemž 44 milionů tun bude určeno na pokrytí poptávky tepelných elektráren. Předpokládá se, že do roku 2035 dosáhne dovoz uhlí vrcholu 85 milionů tun a postupně se sníží na 50 milionů tun do roku 2045, napsal server vietnamnet.vn.

Plán současně předpokládá postupný pokles domácí produkce uhlí, která by měla do roku 2045 dosáhnout 39 milionů tun ročně a do roku 2050 dále klesat na 33 milionů tun.

Vietnam prudce zvýšil dovoz uhlí

Plán rovněž zdůrazňuje význam vývozu vysoce kvalitního uhlí pro uspokojení poptávky na mezinárodním trhu a odstranění přebytků uhlí na domácím trhu. Do roku 2030 se odhaduje roční vývoz uhlí na přibližně dva až tři miliony tun.

Po roce 2035 se Vietnam zaměří na zpracování různých druhů kvalitního uhlí z domácích zdrojů, aby uspokojil celosvětovou poptávku. Pro dosažení těchto cílů je v plánu nastíněn strategický přístup ke zpracování a výběru uhlí. Vyzývá k zachování, zlepšení a rozšíření stávajících závodů na zpracování uhlí.

Vietnam plánuje vybudovat nové závody na zpracování uhlí ve městě Uong Bi v provincii Quang Ninh, čímž se zvýší roční kapacita o čtyři až pět milionů tun oproti současné úrovni. V Uong Bi se rovněž plánuje výstavba nového třídicího zařízení s kapacitou 1,5 milionu tun ročně.

Centralizované závody na zpracování uhlí v oblasti Hon Gai, které se rovněž nacházejí v provincii Quang Ninh, mají projít rozšířením a modernizací, aby jejich kapacita mohla dosáhnout pěti milionů tun ročně.