Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková v pondělí skončí ve funkci. Nahradí ji nově zřízená pětičlenná rada úřadu v čele se současným místopředsedou úřadu Vladimírem Outratou.
Kromě Outraty tvoří novou radu ERÚ expert v teplárenství Vladimír Vlk, konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar, expert na obnovitelné zdroje, teplo a kogenerace Jan Pokorný a právník Vratislav Košťál.
Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada má pět členů s pětiletým funkčním obdobím. Členy a jejího předsedu jmenuje vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně. Pětiletý mandát má Vlk, čtyřletý Outrata, tříletý Krejcar, na dva roky zasedne v radě Pokorný a na rok Košťál.
Čtěte také:
Vitásková odvolala místopředsedu ERÚ
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí
„Jsem ráda, že alespoň jeden místopředseda se do rady dostal. Věřím, že zachová kontinuitu toho, co úřad nastavil,” uvedla Vitásková, které ale vadí, že se na ERÚ vrátí Krejcar. Otevřeným dopisem vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby vláda jeho nominaci do rady anulovala. Podle Vitáskové byl Krejcarovi v roce 2012 zrušen pracovní poměr v ERÚ v důsledku zvlášť závažného porušení zákoníku práce.
„Pan Rostislav Krejcar působil jako vedoucí oddělení regulace a jako vedoucí oddělení podporovaných zdrojů a byl plně zodpovědný za nastavení výkupních cen. Výše výkupních cen nastavená bývalým vedením Energetického regulačního úřadu vedla mimo jiné také k boomu fotovoltaických elektráren v letech 2009 a 2010,” dodala v dopise Vitásková.
Ta po skončení mandátu plánuje dovolenou, o svých dalších krocích se chce rozhodnout po ní. Uvedla, že plánuje dodržet zákonný požadavek, podle kterého nesmí rok pracovat v energetice. Chce dokončit další dva díly knižní trilogie Solární baroni, jejíž první díl letos vyšel. „V současné době je kniha překládána do ruštiny a angličtiny, protože na těchto trzích je o ni zájem,” uvedla. „Pokud by mě chtěl někdo stíhat i za literární tvorbu, pak je Severní Korea proti tomu, co se děje u nás, demokratický stát,” dodala.
Loni v únoru poslal Krajský soud v Brně Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková, která na úřadu působí od srpna 2011, vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.
Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště