Vitásková píše kvůli novele zákona poslancům

Fotovoltaická elektrárna. Foto: commons.wikimedia.org

Regulované subjekty z oblasti elektroenergetiky, plynárenství a teplárenství, které Energetický regulační úřad (ERÚ) oslovil se žádostí o kvantifikaci dopadů nové energetické legislativy, nejsou schopny tyto dopady spočítat před přijetím zákona. Uvedla to předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v otevřeném dopise pro poslance.

Vitásková zároveň poslance vyzvala, aby buď přijali komplexní pozměňovací návrh ERÚ, nebo stávající zákon dále neprojednávali a počkali na novelu, kterou ještě letos plánuje předložit ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Dnes není možné říci, zda novela energetického zákona zvedne ceny energií o procento nebo o desítky procent. MPO sice předalo několika výborům Poslanecké sněmovny materiál, dle kterého jsou údajně dopady na státní rozpočet i na konečné ceny energií minimální, ale vzhledem k faktu, že energetické firmy nejsou schopny dopady spočítat, je více než pravděpodobné, že MPO ignoruje řadu nebezpečí a že nemohlo mít validní podklady pro své stanovisko,“ uvedla Vitásková.

S tvrzením ERÚ, že ministerstvo nedostatečně vyčíslilo finanční dopady novely energetického zákona MPO nesouhlasí. Serveru iUHLI.cz to již dříve sdělil Miroslav Kynčl z tiskového oddělení MPO.

V dopise je zmíněn jeden příklad z mnoha skrytých nebezpečí, kterým je hrozba účelového dělení solárních elektráren. Pozměňovací návrhy hospodářského a rozpočtového výboru umožní účelově dělit elektrárny, zejména solární, na menší subjekty, nadále čerpat plnou podporu, ale vyhnout se placení tzv. solárního odvodu. Státní rozpočet jen na této položce může přijít až o dvě miliardy korun ročně, do ukončení doby podpory asi o 35 miliard korun.

„Podařilo se alespoň částečně prosadit nápravu, především byla po tlaku ze strany ERÚ zastavena finanční podpora pro nové obnovitelné zdroje a byl na tyto zdroje zastropován poplatek. Stejně odpovědně ERÚ postupuje i nyní a požaduje pouze zajištění rovných podmínek pro všechny účastníky trhu a především ochranu spotřebitelů,“ dodala Vitásková.