Doba čtení:2 m, 16 s
Celý příběh začal před několika lety, kdy se do problémů dostala tehdejší tuzemská realitní jednička – skupina Orco. Foto: wikipedia.org

Bývalí uhlobaroni Marek Čmejla a Jiří Diviš známí z kauzy MUS prohrávají ekonomickou válku s druhým nejbohatším Čechem Radovanem Vítkem. V Česku po něm chtěli za údajný podvod 30 miliard, v New Yorku ho žalovali kvůli převzetí společnosti Orco rovnou o 70 miliard. Česká policie i americký soud vše smetly ze stolu.

„Jsme spokojení, že to takhle dopadlo, dává nám to prostor vrátit se k normálnímu byznysu,“ uvedl pro Hospodářské noviny Martin Němeček, generální ředitel Vítkovy CPI Property Group.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Celý příběh začal před několika lety, kdy se do problémů dostala tehdejší tuzemská realitní jednička – skupina Orco. Svou příležitost ucítilo hned několik hráčů, včetně fondů Kingstown. Americké fondy v roce 2012 získaly v Orcu zhruba 12,5procentní podíl. Následně ale přišel Vítek a firmu postupně ovládl. To vystřelilo jeho CPI na pozici největšího realitního hráče na tuzemském trhu s řadou lukrativních aktiv v Německu a dalších zemích. Podle Kingstownu to ale měl provést nelegálně. Vítek k tomu prý využil organizovanou skupinu nastrčených schránkových firem a bílých koní. Pomocí nich se mu prý podařilo z Orca vyvést nejcennější majetek.

Fondy celou věc nejdříve zažalovaly v Lucembursku, kde bylo Orco registrované. Loni na jaře pak Kingstown zaútočil podruhé. A s tvrzením, že se část byznysu odehrála i na půdě USA, zažaloval v New Yorku Vítka, J&T Banku, investiční banku Rothschild & Co a 10 fyzických osob, mezi kterými je třeba zakladatel Orca Jean-Francois Ott nebo Vítkova matka Milada Malá. Ale neuspěli.  Kingstown nyní zvažuje, zda se odvolá.

Poslední „prohra“ Marka Čmejly v boji s Radovanem Vítkem stojí trochu bokem. Jde o soud s bývalým mluvčím CPI Janem Burianem. Ten dostal minulé úterý u Městského soudu v Praze trest šest let vězení za podvod na svém zaměstnavateli. Burian měl podle obžaloby z firmy přes falešné faktury vyvést okolo šesti milionů korun. Burian se proti verdiktu na místě odvolal. Burian byl od podzimu 2018 do jara 2020 zastupován ex offo advokáty, které platil stát. Pak se jeho obhajoby nečekaně ujali Katarína Kožiak a Marek Stubley – dvorní právníci Čmejly s Divišem. Vše ve stylu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Burian změnil v průběhu procesu svou výpověď. A začal hovořit o tom, že žádné miliony z podniku nevyvedl, že se jednalo jen o promyšlený švarcsystém, se kterým vedení CPI souhlasilo. Dále rozeslal tiskovou zprávu, v níž tvrdil, že vše, co tvrdí Kingstown a Čmejla s Divišem, je pravda. A že jelikož u některých dohod byl, snaží se ho Radovan Vítek zničit.