Vláda bude jednat s insolvenčním správcem OKD

Sobotka_vlada_compressed

Podle premiéra Sobotky je nyní klíčové udržet společnost v provozu a zajistit pokračování těžby. Foto: vlada.cz

Vláda je připravena jednat s insolvenčním správcem černouhelné společnosti OKD o dalším vývoji ve firmě. Kabinet chce udržet společnost v provozu. V reakci na vyhlášení úpadku firmy to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu je nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu,” míní premiér. To ze strany správce a managementu zahrnuje i zajištění dostatku finančních prostředků firmy na výplatu mezd zaměstnancům a platby dodavatelům, dodal.

Čtěte také:
Z OKD na podzim odejde 873 zaměstnanců
Konec těžby OKD by ohrozil hutě

Vláda se bude situací OKD zabývat ve středu. Podle Sobotky projedná mimo jiné návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti, zaměřené na Moravskoslezský kraj.

Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku dnes. Insolvenčním správcem OKD jmenoval Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. Mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky.

Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG), řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že podle předběžných informací má AHG 13 miliard korun pohledávek z celkového dluhu firmy přes 17 miliard. Podle ministra bude záležet na insolvenčním správci, které pohledávky uzná. Schůzka státu s AHG v plánu nyní není, Mládek ale předpokládá, že se uskuteční.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina AHG.

Mohlo by vás zajímat:
ČSSD: Ať jdou horníci do důchodu ještě dříve
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému
Bakala: Žralok pravdy a lásky