Vláda bude znovu řešit koupi OKD

Andrej_Babiš_vlada_cz_compressed

Andrej Babiš navrhuje, aby těžební společnost koupil za 80 milionů korun státní podnik Prisko, který má tři zaměstnance. Foto: vlada.cz

Vláda bude na svém středečním jednání podruhé během několika měsíců řešit návrh, aby černouhelnou firmu OKD, která je v úpadku, koupil stát. Aktuální návrh předkládá ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Navrhuje v něm, aby těžební společnost koupil za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V Prisku akcionářská práva vykonává ministerstvo financí (MF), v Diamu ministerstvo průmyslu. V únoru ministři odmítli plán ministerstva průmyslu, aby OKD koupil za korunu státní podnik Diamo.

Čtěte také:
Diamo nebo Prisko?

Havlíček se hned pustil do Babiše kvůli OKD

Babiš v minulých dnech několikrát uvedl, že Prisko chce nabídku předložit kvůli tomu, že soukromí investoři neučinili OKD takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci firmy.

S návrhem Babiše nesouhlasí budoucí ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Uvedl, že lepší volbou je koupě OKD Diamem, které má dlouholeté zkušenosti s útlumem hornictví v ČR. Spory mezi ministerstvy znepokojují odboráře firmy. Ve čtvrtek uvedli, že by mohly vést až k bankrotu OKD. Stát již loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun, firma zatím nevyčerpala více než 150 milionů Kč.

MF v dokumentu uvádí, že Prisko předpokládá provozování OKD na tržní bázi, kdy výnosy z těžby a prodeje uhlí použije na úhradu nákladů spojených s provozem a útlumem těžebních lokalit. Podle konzultací Priska s firmou je 80 milionů korun minimální částka pro to, aby reorganizační plán společnosti splňoval požadavky podle insolvenčního zákona a měl šanci na přijetí věřiteli OKD.

Pokud se OKD nepodaří investora sehnat, hrozí mu konkurz. MF v dokumentu uvádí, že znalecký posudek zpracovaný firmou A-Consult plus vyčíslil náklady spojené s okamžitým ukončením provozu OKD a likvidací firmy, která by v tom případě nastala, na 8,5 miliardy korun.

Případné převzetí OKD Priskem má podle materiálu umožnit pokračování provozu OKD tak, aby byl útlum dolů plně hrazen výnosy z provozu. Odkazuje přitom na analýzu firmy CIC Partners, podle které budou v případě postupného a řízeného útlumu činit náklady „pouze“ pět miliard korun, navíc rozložených v čase asi deset let. Tedy o 3,5 miliardy Kč méně než v případě konkurzu.

Kvůli tomu, aby nedošlo k přechodu jakýchkoli, byť i potenciálních závazků „staré“ společnosti OKD na subjekt, který má být prostřednictvím Priska ovládán státem, navrhuje MF po schválení reorganizace firmy převést majetek OKD do společnosti Nové OKD. Má do ní být vložen veškerý majetek a práva stávající společnosti vyjma některých položek. Mezi ně patří například zažalované i nezažalované pohledávky za podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Bakala byl dříve spoluvlastníkem společnosti New World Resources (NWR), mateřské společnosti OKD.

Tento pátek přestalo OKD dobývat uhlí v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Po uzavření bude mít zhruba 10.000 zaměstnanců. Firma je od loňska v insolvenci, postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023. Plánované roční tržby OKD bez nákladů útlumu mají do té doby podle materiálu MF klesnout proti letošku o 73 procent na 3,8 miliardy korun. Objem těžby se pak má snížit o 74 procent na 1,45 milionu tun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra