Vláda chce udržet OKD v provozu

Sobotka_vlada_compressed

Podle premiéra Sobotky je nejdůležitější udržet OKD v provozu. Foto: vlada.cz

Cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace černouhelné OKD, která sama na sebe podala insolvenční návrh, a udržet ji v provozu. Kabinet nyní vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy. Na briefingu po ranním jednání rozšířeného předsednictva vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ta situace je vážná. Nejdůležitější je, aby se OKD dokázalo udržet v příštích měsících v provozu, aby se co nejméně propouštělo a aby byly zajištěny peníze pro výplaty horníků,“ uvedl premiér Sobotka, podle nějž nyní záleží na soudu, který bude rozhodovat o tom, jestli nastal úpadek. Pokud by soud rozhodl o úpadku, fungování OKD by podle Sobotky mohlo být jednodušší. Důlní společnost by se totiž zbavila starých závazků a nemusela je splácet.

Čtěte také:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Analytici: Insolvence znamená konec těžby

Dohodli jsme se na tom, že na příštím jednání vlády, které bude příští středu, bude ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová informovat o opatřeních, která jsou připravena v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti včetně přípravy žádosti na čerpání prostředků z evropského globalizačního fondu na rekvalifikace. Ministr průmyslu Jan Mládek by pak předložil návrh sociálních programů pro propuštěné horníky, pro případ, že bude docházet k propouštění,“ dodal předseda vlády.

Příštího jednání vlády se podle premiéra zúčastní také předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, aby ministry informoval o tom, jak bude v dolech v příštích dnech a měsících zajištěna bezpečnost. Možné mimořádné jednání celé vlády, o kterém v úterý mluvil Mládek, se podle Sobotky ale neuskuteční.

Dnešního jednání se kromě předsedů všech tří koaličních stran účastnili ještě Mládek, Marksová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

OKD, která včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12.500 lidí, dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun, jeho majetek přitom nedosahuje ani sedmi miliard.

Případné uzavření dolů společnosti by ale mělo vliv také na tisíce míst v návazných profesích. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Mohlo by vás zajímat:
ČSSD: Ať jdou horníci do důchodu ještě dříve
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému
Bakala: Žralok pravdy a lásky