Vláda na Dukovany peníze nedá

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Podle vlády by si měl ČEZ na výstavbu nových bloků v Dukovanech půjčit. Foto: ČEZ

Vládní výbor pro jadernou energetiku se zatím neshodl na formě financování nového jaderného bloku v Česku. Na tiskové konferenci po jednání výboru to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Jednoznačná přednost při stavbě bloků v Česku je podle Mládka dávána Jaderné elektrárny Dukovany. Ta by tak při stavbě nového bloku měla dostat přednost před druhou tuzemskou jadernou elektrárnou v Temelíně.

Čtěte také:
Dukovany vyrobily nejméně elektřiny od roku 1988
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

Pracuje se však i s variantou, že kvůli určitým technickým, politickým nebo jiným problémům by třeba nebylo možné Dukovany stavět, a Temelín ano,” podotkl Mládek.

Jednání výboru se účastnili mj. také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr financí Andrej Babiš (oba ANO). Babiš ve včerejších Lidových novinách uvedl, že dokud bude ministr financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří. ČEZ si podle něj může bez problémů půjčit peníze na trhu.

Mládek uvedl, že i on by byl raději, kdyby se výstavba bloku uskutečnila bez státních garancí. „Jsem si ale naprosto jist, že to nepůjde bez aktivní podpory toho, že to jako stát chceme,” podotkl. Uvedl, že by měla být mimo jiné vypracována analýza toho, jaký dopad by mělo to, že by blok stavěl sám ČEZ, na jeho dividendovou politiku. „Uděláme také analýzy, jestli není riziko, že by to (stavbu nového bloku z peněz ČEZ) mohli minoritní akcionáři vnímat negativně,” dodal.

Stát je majoritním akcionářem ČEZ. Prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent firmy. alších 20 procent však vlastní různé právnické osoby a zbylých deset procent pak fyzické osoby.

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností a projektů. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Od 26. ledna do 10. února se chystají se zájemci intenzivní jednání. Uskuteční se v Česku, podle dřívějších informací je má vést vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Současná vláda již neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ následně tendr na dostavbu elektrárny zrušil. Mládek včera uvedl, že forma výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách, který byl tehdy pro tendr použit, je nejméně vhodnou metodou výběru.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá předloni schválený Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

Právě nevyřešené otázky jádra byly přitom důvodem, proč vláda před časem odložila rozhodnutí o prolomení limitů povrchové těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. V budoucnu by se totiž mohlo ukázat, že jej česká energetika nutně potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu