Doba čtení:1 m, 37 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Vláda nebyla na diskusi o předloženém materiálu, který se týkal využití uhlí za limity těžby, na pondělním jednání tripartity připravena. Zejména kvůli tomu, že chyběly některé podrobnější důležité údaje o budoucnosti hnědouhelného hornictví v závislosti na energetickou bezpečnost, teplárenství a zaměstnanost. Serveru iUHLI.cz to sdělil předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jan Sábel.

Dodal, že vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) si nechal udělat názor na těžbu uhlí od člověka, který dle informací vnesl do stanoviska subjektivní údaje bez znalosti problému. „Jsem přesvědčen o tom, že ani při rozpracovaných argumentech by vláda nedokázala rozhodnout, jak to udělaly všechny vlády od roku 1991,“ míní Sábel.

Babiš na svůj Twitter v den jednání tripartity zveřejnil k těžbě hnědého uhlí na lomu ČSA analýzu s komentářem: „Konečně fundovaná pravdivá analýza. Občané, plačte!“. Server iUHLI.cz má šestistránkový materiál, který není podepsán, k dispozici. Vyplývá z něj mj., že uhlí za limity nepůjde do telplárenství, ale na výrobu elektrické energie do ekologizovaných elektráren a nových hnědouhelných elektráren.

Rozhodnutí o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí bylo odloženo. Tripartita řešení nenašla. Ministerstvo průmyslu má do konce června za úkol zpracovat sociálně ekonomické dopady čtyř variant těžby uhlí v severních Čechách, včetně bezpečnostních dopadů. Plné prolomení podporují odboráři a zástupci zaměstnavatelů.

Pro odbory bylo odložení rozhodnutí podle Sábela pozitivní pouze z jednoho důvodu. Tím je fakt, že vláda doposud nepochopila nutnost využít otevření ložisek k důslednému vytěžení energetické suroviny.

„Dále bude třeba oblast rekultivovat tak, aby kraj doznal v budoucnu takových změn, které by nalákaly do oblasti nové investory. Pokud limity nebudou prolomeny, tak se v budoucnu těžko najde podnikatel, který by investoval do nových otvírek miliardy korun. Doba do dopracování podkladů by měla sloužit k tomu, aby se vláda bez politických zájmů plně věnovala ekonomickému růstu české společnosti včetně zvýšení zaměstnanosti, což i těžba uhlí představuje,“ poznamenal Sábel.