Česká vláda bude zřejmě opět jednat o uzavírání Dolu Paskov s OKD a NWR. Důvodem je klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána. Vládu o tom dnes informoval ministr průmyslu o obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministři se problematikou dolu budou znovu zabývat na začátku září.
“Je třeba v předstihu obnovit jednání, abychom zabránili masivnímu propouštění horníků. Jednání s těžební společností OKD povede mezirezortní pracovní skupina mimo jiné se zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, financí a práce a sociálních věcí,” uvedl Mládek.
Mluvčí OKD Marek Síbrt serveru iUHLI.cz řekl, že OKD je připravena s vládou jednat. „S příslušnými ministry jsme v permanentním kontaktu a jsme připraveni situaci řešit,“ dodal Síbrt.
Dosavadní dohoda počítala se státní podporou 600 milionů korun na pokrytí sociálních nákladů souvisejících s uzavřením Dolu Paskov za předpokladu naplnění závazku těžební společnosti provozovat těžbu do 31. prosince 2017. Podporu a její rozsah následně schválila i Evropská komise.
Dosavadní dohoda počítala se státní podporou 600 milionů korun
Jednou z podmínek dosavadní dohody bylo ujednání, že pokud by ceny koksovatelného uhlí v období od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři na sobě následující čtvrtletí poklesly pod 110 dolarů za tunu, pozbývá dohoda platnosti. Pak by se začalo jednat o nové dohodě.
Čtěte také: OKD není mrtvá společnost, říká její šéf
Pokud by strany nesjednaly v přiměřené době dohodu novou, OKD by Důl Paskov uzavřela na své náklady bez poskytnutí státní pomoci ze strany státu. To se podle OKD letos ve druhém a třetím čtvrtletí stalo. Firma očekává podobný vývoj také v září.
Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové by další poklesy cen uhlí byly pro těžební firmu NWR, která je stoprocentním vlastníkem OKD, likvidační. „Sama společnost NWR při zveřejňování svých výsledků za 2. čtvrtletí varovala, že při dalším poklesu cen uhlí jí hrozí v roce 2016 nedostatek hotovostních zdrojů. Ke konci června vykázala společnost hotovost ve výši 89 milionů eur, pokud hotovost NWR poklesne pod hranici 40 milionů eur, dojde k okamžitému požadavku splacení celého dluhu, což by prakticky znamenalo bankrot společnosti,“ sdělila serveru iUHLI.cz analytička.
OKD v září 2013 oznámila, že Důl Paskov zavře. Stát se ale s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017.
Mohlo by vás zajímat:
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR
Vláda se bojí Ostravska, ale Ústecko neřeší
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody