Vláda podle zelených odkládá limity na neurčito

Senátor Libor Michálek a předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. Foto: iUHLI.cz

Podle Strany zelených vláda viditelně odkládá diskusi o limitech těžby hnědého uhlí na neurčito, takový postup je podle strany nepřijatelný. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba serveru iUHLI.cz sdělil, že vláda by o limitech mohla rozhodnout v červenci.

Podle odborníků a těžařů je ale již teď na rozhodnutí o další těžbě na lomu ČSA pozdě. Jak uvedl bývalý ředitel Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt, pro rozhodnutí o uhlí za limity už není za pět minut dvanáct, ale hodina po dvanácté.

Místopředseda hornických odborů Jaromír Franta připomněl, že dle koaliční smlouvy má vláda o limitech rozhodnout v roce 2015. „Pro nás je to limitní čas. Pokud nerozhodnou do konce roku 2015, tak teoreticky o ČSA rozhodli, protože pojedeme do těžkého útlumu,“ dodal.

Koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL na volební období 2013 – 2017:

Budeme prosazovat důslednou postupnou revitalizaci území po těžbě černého i  hnědého uhlí s důrazem na obnovu plnohodnotné krajiny v místech poškozených těžbou. Co se týká prolomení těžebních limitů v severních Čechách, je třeba vést další diskusi, a to jako součást definování naší energetické a surovinové politiky s definitivním řešením v horizontu příštích dvou let.

„V současné době si ministerstvo průmyslu a obchodu nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. Je ovšem potřeba zdůraznit, že pro schválení Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) není nutné na vyřešení otázky limitů těžby čekat,“ uvedl Kotrba. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády ve středu 6. května uvedl, že energetická koncepce by měla být schválena za 14 dnů.

Kotrba upozornil na to, že ASEK pracuje s koridory, v rámci kterých je možné zohlednit v podstatě všechny možnosti řešení problematiky těžebních limitů. Z tohoto pohledu tak není nutné s projednáváním koncepce čekat do uzavření této otázky a oddalovat tak i projednání klíčových navazujících dokumentů, jako je například rovněž předkládaný Národní akční plán jaderné energetiky.

Podle zelených má být ale součástí  jednání o budoucnosti české energetiky i rozhodnutí o limitech, tak, jak vláda v prosinci stanovila. „Otázka limitů těžby je s energetickou koncepcí pevně spojena. Jak chce vláda rozhodnout o budoucnosti české energetiky, když neví, zda se bude v příštích letech v severních Čechách dále těžit? Takovýto postup budí dojem, že vláda chce dát těžařům dostatek času na to, aby mohli ve svůj prospěch ještě několik měsíců lobbovat,” uvádí předsedkyně zelených Jana Drápalová.