Vláda se hornických důchodů bojí

IMG_1269

Demonstace horníků za předčasné důchody před Úřadem vlády. Foto: iUHLI.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) dnes po několikáté odložila diskuzi o dřívějších odchodech horníků do důchodu. Trpělivost horníků je téměř u konce.

Hornický odborář Jaromír Pytlík dnes serveru iUHLI.cz řekl, že vláda by měla důchody projednat 23. září. „Pokud to 23. září neprojednají, tak nebudeme čekat a půjde to jinou cestou. Máme dohodnuto, že podají poslanecký a návrh a pokusíme se to prosadit přes Sněmovnu,“ uvedl Pytlík.

Mrzí mě, že to neustále odkládají. Opravdu je to věc, která je jasná v celé Evropě. Dostali materiály, zdravotní podklady, úmrtnost, celou Evropu. Kdyby zvedli ruce a odhlasovali to, tak je hotovo. Divím se,“ dodal odborář.

Čtěte také: Horníci se trefují do Pelikána

Hornické penze minulý týden zablokoval vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Odůvodnil to tím, že chce propojit jednání vlády o penzích horníků s řešením problémů společnosti OKD spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory, protože kvůli horšímu zdraví se mnozí havíři důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek je znepokojen situací v OKD
Vláda opět zvedá téma Paskov