Vláda už popáté odložila hornické důchody

Doba čtení:1 m, 18 s
IMG_1239

Demonstrace horníků před Úřadem vlády. Foto: iUHLI.cz

Ministři ani napopáté nerozhodli o tom, jestli horníci budou chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Projednávání návrhu novely kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) znovu odložil, napsal server IHNED.cz.

Většinu času jednání vlády zabrala debata o rozpočtu a migrační krizi. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odbory jsou připraveny prostřednictvím poslaneckého návrhu obrátit se s problematikou přímo na sněmovnu. „Vláda zasedá téměř každý týden, takže pokud do té doby než podáme poslanecký návrh, to neodhlasují, tak bude poslanecký návrh. Chápu, že rozpočet je podstatný, nicméně chvilka by se už mohla najít,“ podotkl Pytlík.

Čtěte tak: Bitva o důchody zuří i na Facebooku

Podle návrhu ministerstva práce by dřívější důchod byl pro havíře, kteří dělali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a o 219 u uranu méně.

Nová pravidla by měla platit od října 2016. Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Podle nich se kvůli horšímu zdraví mnozí horníci důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.

Ministři odložili také materiál, který určuje, že za stát mají novou dohodu s těžební společností OKD o budoucnosti Dolu Paskov vyjednat ministr průmyslu Jan Mládek, ministryně práce Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Mohlo by vás zajímat:
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody