Vláda zřejmě sníží podporu zelených zdrojů

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je účet za podporu obnovitelných zdrojů pro firmy, obyvatele i vládu neuvěřitelný. Foto: vlada.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje razantní snížení podpory obnovitelných zdrojů energie. Třeba u solárních elektráren ročně dosahuje 29 miliard korun. Což dlouhodobě kritizuje například prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš.

„Je to dědictví, které nám likviduje rozpočet, celkově je to dopad až 1000 miliard,“ uvedl pro Českou televizi Babiš.

Ministerstvo chce nově zavést horní hranici zisku. Resort očekává, že tak ušetří až 6 miliard. „Ten účet pro firmy, pro obyvatele, ale i pro vládu je prostě neuvěřitelný. Náš podíl v obnovitelných zdrojích je 14 a půl procenta a stojí nás to skoro 50 miliard korun ročně. Slovensko má podíl 12 a půl procenta a stojí je to 10 miliard korun ročně,“ vysvětlil snahu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Čtěte také:
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Obecně teď podpora všech obnovitelných zdrojů dosahuje 47 miliard ročně. Jen solární elektrárny odčerpají 29 miliard. Cena je doteď garantovaná. Nově má být stanovena horní hranice zisku. V návrhu je 8,4 %. Každá elektrárna by následně prošla kontrolou. Kdyby majitel vydělával víc, než je hranice zisku, mohl by si sám snížit podporu dobrovolně, nebo by snížil stát na hranici danou zákonem.

Příspěvek ze strany státu už je však teď zatížen desetiprocentní solární daní. Pokud by kabinet zavedl horní hranici zisku, tak provozovatelé hrozí žalobami. „Vzniknou soudní spory, kdy samozřejmě majitelé budou své investice bránit a budou hájit ty podmínky, které jim stát v minulosti slíbil,“ pohrozil programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Resort průmyslu chce zvýšit i závazek podílu zelené energie, který musí Česko plnit v roce 2030. Evropské unii slibuje 22 %, což je o jedno a půl procenta víc, než byl původní plán. Bude totiž nutné nahradit uhelné elektrárny, které budou postupně odpojovány.

„Musíme to něčím nahrazovat, takže do roku 2030, 35 budeme nahrazovat obnovitelnými zdroji, případně plynem, případně si budeme muset kupovat energii,“ řekl ministr Havlíček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce do budoucna podporovat výstavbu obnovitelných zdrojů prostřednictvím modernizačního fondu. Ten má zemím EU pomoci na cestě k nízkouhlíkové energetice. Peníze z něj jsou určeny na investice do technologií, které povedou ke snížení emisí skleníkových plynů a úspoře energií. Původní plán počítal pro OZE s 51 miliardami, nově to má být jen 15. To kritizuje třeba Ministerstvo životního prostředí jako nedostatečnou motivaci. Snížení částky se nelíbí ani Sedlákovi, podle nějž se tím výstavba nových projektů zbrzdí.

Miliardy, které měly podporovat výstavbu zejména solárních elektráren, budou v rámci modernizačního fondu přesunuty na jiné projekty. To kvituje například předseda sekce hospodářské politiky Hospodářské komory ČR Filip Dvořák. „Jde o to, aby finance z modernizačního fondu opravdu sloužily ke snižování emisí, ne opět k nejasnému a netransparentnímu podporování obnovitelných zdrojů,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna