Doba čtení:2 m, 21 s
Státem většinově vlastněná společnost zvyšuje násobně své zisky díky růstu cen energií a prodeji elektrické energie prostřednictvím energetické burzy. Foto: wikipedia.org VitVit

Společnost ČEZ podepsala s vládou ČR zastoupenou Ministerstvem financí úvěrovou smlouvu v objemu až 3 mld. eur (tedy 74 miliard korun) pro zajištění obchodů s energetickými komoditami na energetické burze v nadcházejících měsících. Vláda tak pomůže ČEZu s financováním zajištění obchodů s elektřinou a plynem na energetické burze. Co znamená vládní podpora společnosti ČEZ ve skutečnosti se v komnentáři na webu casopisargument.cz zamyslel Jaromír Janda.

Elektřina se na burze obchoduje na různá období dopředu a tedy většina elektřiny na letošní rok byla již prodaná za výrazně nižší ceny, než jaké jsou aktuální v současné době. Rozdíl v tehdejší prodejní a současné ceně na energetické burze musí ČEZ denně vyrovnávat pro případ, že by nebyl schopen před lety prodanou elektřinu dodat. Obchodník, který elektřinu koupil, by v takovém případě od burzy tímto způsobem získal zpět peníze, za které musel elektřinu pořídit, pokud by ČEZ nedodržel svůj závazek, vysvětluje Janda.

Potíže mají všechny energetické společnosti prodávající elektřinu na energetické burze. S řešením přišla společnost Sev.en energy pana Tykače. Bohužel návrh, že bude dodávat část elektrické energie mimo trh přímo státu, zůstal oslyšen. Přitom společnost nežádala od státu žádnou pomoc a půjčku, ale naopak nabízela elektrickou energii za přijatelnějších podmínek (tedy ceny) než byly a jsou ty na energetické burze. Otázka proč vláda v jednom případě nabídku řešení současných vysokých cen ignoruje a v druhém případě pomoc nabízí, tak zůstává bez vysvětlení. A otázkou rovněž zůstávají podmínky půjčky, kterou stát společnosti ČEZ poskytuje. Zejména pak výše úrokové sazby, která se v poslední době v důsledku extrémního růstu inflace zvyšuje. zamýšlí se dále Janda.

Sektorová daň? Gottwald by tleskal

Státem většinově vlastněná společnost zvyšuje násobně své zisky díky růstu cen energií a prodeji elektrické energie prostřednictvím energetické burzy. Ceny energií rostou takovým tempem a do takové výše, že domácnosti a firmy mají stále větší potíže platit takto vysoké ceny/náklady. Vláda, přestože vlastní rozhodující podíl v naší největší energetické společnosti, nedělá na rozdíl od vlád okolních států pro naše domácnosti a firmy prakticky nic a to přesto, že ceny rostou stále dál na nové rekordní úrovně. I přes takto extrémně vysoké ceny energií, a z toho pramenící vysoké zisky, má státem většinově vlastněná energetická společnost problém s plněním podmínek a pravidel prodeje prostřednictvím energetické burzy a žádá stát o pomoc. Přitom nic nebrání, aby elektrickou energii prodávala doma přímo našim domácnostem a firmám bez energetické burzy a žádnou půjčku od státu nebude potřebovat, uzavírá Janda svůj komentář.

Výstižně a přesně popsal situaci s půjčkou státu ČEZu Erik Best na svém Twitteru: „Český stát levně půjčí ČEZu vypůjčené peníze, aby nám mohl dál prodávat levnou elektřinu draze.