Vlastníci OKD zítra rozhodnou o insolvenci

Hněv zaměstnanců OKD stále stoupá. Foto: iUHLI.cz

Horníci jsou v napětí, zda jejich zaměstnavatel skončí v insolvenci . Foto: iUHLI.cz

Vedení OKD se zítra sejde, aby projednalo, zda firmu poslat do insolvence. Ještě předtím však dnes zasedá vláda, která se bude situací v černouhelné firmě zabývat. Přijde zvrat?

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která ovládá od konce února společnost NWR, potažmo OKD, po vládě chce, aby se finančně zapojila do restrukturalizace těžební firmy. Konkrétně investoři vládě nabídli k prodeji OKD očištěnou od dluhu vůči držitelům dluhopisů, a to za 120 milionů eur, tedy asi 3,2 miliardy korun. Vláda se měla do konce dubna vyjádřit, zda nabídku přijímá. To se nestalo, ministři označili ultimátum za brutální nátlak a vydírání.

Čtěte také:
ČR připravuje žádost o podporu pro OKD
Analytici: Insolvence znamená konec těžby

Vlastníci hrozí insolvencí a zastavením těžby. Nelze ale vyloučit, že rozhodnutí znovu odloží. NWR na svém webu uvádí, že dosud její majitelé žádné rozhodnutí o insolvenci nepřijali. Je tedy otázkou, zda jej vůbec budou reálně zvažovat na zmíněné úterní schůzce, napsal server idnes.cz.

Od dnešního setkání vlády se žádný veletoč čekat nedá. Ministři několikrát řekli, že na nabídku investorů přistoupit nehodlají.

Insolvence sama o sobě nebude pravděpodobně znamenat zastavení těžby a propuštění všech deseti tisíc zaměstnanců dolů naráz. Během bankrotu převezme kontrolu nad doly soud a insolvenční správce. Ten bude muset nejdřív sehnat pro OKD financování. Dosud peníze na provoz i výplaty posílala mateřská firma NWR, ale ta je od peněz odstřihne. Správce s managementem bude muset rozhodnout o zavření nejztrátovějších provozů a posoudit výhled perspektivních šachet. Část dolů má šanci přežít, zbaví-li je bankrot dluhů. Trh s uhlím tomu nahrává, ceny začínají růst.

OKD by to mělo pocítit už ve druhé půli roku. V takové situaci je pravděpodobné, že peníze na financování poskytne některá z­ bank. Tím spíš, že na úvěry může dát záruky stát. Část dolů tak může i v bankrotu zůstat v provozu. Nejoptimističtější předpovědi mluví o udržení těžby na Karvinsku v horizontu zhruba sedmi let. Nejztrátovější doly se ale zavřou. Takřka jistý je konec dolu Paskov. Náklady na útlum – sociální program a technickou likvidaci dolů – z velké části ponese stát. Může to přijít až na 20 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému