Doba čtení:2 m, 24 s
Velké kapacity fotovoltaických elektráren nedávají v české energetice ekonomický smysl. Budou vše jen prodražovat. Foto: iUHLI

Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) bude usilovat o rychlé projednání a schválení aktualizované Státní energetické koncepce (SEK). Podle něj je brzké dokončení dokumentu klíčové pro další rozvoj tuzemské energetiky. V tom má pravdu. Ještě důležitější ale je, aby koncepce byla správná.

Vlček už o energetické koncepci hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS), přičemž zdůraznil, že by vláda neměla s jejím přijetím otálet. Vláda měla koncepci projednat v létě společně s dalšími dokumenty, jako jsou Národní klimaticko-energetický plán a Politika ochrany klimatu, nakonec je však odložila. Odborníci totiž důrazně varovali, že zejména právě kvůli klimatickým dokumentům hrozí například zavádění emisních povolenek i v dopravě nebo pro domácnosti a zvyšováni nákladů na energie.

Podle Vlčka bude nutné tyto dva dokumenty ještě doladit. Státní energetickou koncepci, která na ně v řadě věcí navazuje, proto chce od nich při projednávání oddělit. Tento přístup ale nedává smysl. Dokumenty jsou totiž provázané, a proto zasluhují důkladnou analýzu a revizi všechny. Pokud se totiž stane chyba a koncepce nebude optimální, důsledky budou fatální.

Vlček by si měl velmi pečlivě přečíst nedávnou analýzu německé Energiewende, kterou vytvořil profesor Jan Emblemsvåg z Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet v Ålesundu.

Vondráš: Teplárny nestihnou přezbrojit z uhlí na jiná paliva

Energiewende spolkla už bezmála 700 miliard eur (v přepočtu přes 17,5 bilionu korun). Norský vědec došel k závěru, že kdyby se Němci místo sázky na OZE a zemní plyn vydali jadernou cestou, ušetřili by téměř polovinu nákladů. To ale není všechno. V další části své analýzy Emblemsvåg odpověděl na otázku, jak se investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů promítly do objemu emisí skleníkových plynů. V roce 2002 vzniklo při výrobě energie v Německu 999 milionů tun skleníkových plynů. O dvě desetiletí později klesla roční produkce těchto plynů na 746 milionů tun. Došlo tedy ke snížení o 25 %. Díky jaderné energetice by se přitom podařilo stlačit emise na čtvrtinu.

To jsou naprosto zdrcující čísla, která ukazují, jak obří chybu Němci udělali. Bylo by šílenství, pokud bychom se z ní nepoučili. Leckdo by mohl namítnout, že u nás se jadernou cestou půjde. Problém je ale v tom, že vedle jádra se budují a staví zbytečně velké kapacity OZE a stále se spřádají rovněž velké plynové plány.

To vše dohromady nedává zejména z ekonomického pohledu smysl. Od jara do podzimu budeme zahlceni přebytky elektřiny, takže se zdroje budou muset vypínat, což bude pochopitelně vyžadovat zcela zbytečné náklady navíc. A budou velké, stejně jako nutné investice do přenosové a distribuční soustavy. Půjde o stovky miliard korun, které by Vláda určitě mohla využít jinde.

To vše musí Vlček vzít v potaz. Oproti těmto zbytečným nákladům se pár měsíců zdržení, aby se mohla vytvořit důkladná analýza SEK i obou klimatických dokumentů, jednoznačně vyplatí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa