Doba čtení:3 m, 18 s

Český stát finišuje s přípravou zákona, který by zajistil, aby ztrátové uhelné elektrárny nemohli jejich majitelé zavřít. Jenže sám přispěl k tomu, aby to museli udělat.

Může se někdo divit tomu, že pekárna, které stát zvýší povinné odvody natolik, že přestane být výdělečná, ukončí svůj provoz? Nemůže. A také by se tomu nikdo nedivil. Když stejná situace nastane u uhelné elektrárny, je to důvod k pozdvižení. Princip je přitom stejný.

EU vymyslela a zavedla emisní povolenky a žádným způsobem nekorigovala růst jejich ceny. Oproti původním předpokladům totiž s nimi může obchodovat kdokoli, nikoli jen firmy, které je potřebují ke svému fungování. A tak se z nich stal vlastně běžný cenný papír. A protože je unijními zákony zajištěna jejich likvidita, vyplatí se je nakupovat. Což vyhnalo cenu povolenek do výšin, ve kterých se již brzy nevyplatí provozovat uhelné elektrárny. Což byl od samého začátku cíl EU. Jenže k tomu v Česku zřejmě dojde daleko dřív, než si stát byl ochoten připustit.

Elektrárny spalující plyn potřebují povolenek zhruba o polovinu méně. Ovšem jen proto, že výpočetní systém EU nezahrnuje v jejich případě do výpočtu emisí oxidu uhličitého metan, který unikl v průběhu těžby a přepravy. Kdyby tomu tak bylo, tak by se nejspíš už unijní energetika sesypala. Plynové elektrárny by pak totiž potřebovaly ke svému provozu stejné, ne-li větší množství emisních povolenek.

Vondráš: Teplárny nestihnou přezbrojit z uhlí na jiná paliva

Francie se tento problém netýká, neboť má více než 70 procent své elektřiny z jaderných elektráren. Německa se – zatím – tento problém netýká, protože si dokáže zajistit dostatečný dovoz. Česko má však v tomto směru horší podmínky. Takže si potřebuje zajistit, aby mělo všechny své elektrárny stále k dispozici. Jenže co s tím, když je většina z nich na uhlí a jejich provoz se právě proto, kvůli emisním povolenkám, nevyplácí? Přesněji, už se skoro nevyplácí. Předpokládané vypnutí prvních neefektivních elektráren má totiž přijít na pořad již příští rok na jaře (zde).

Že by si někdo ve vládě přiznal nesmyslnost celého obchodování s emisními povolenkami, to nepřichází v úvahu, Bohužel. Místo toho se chystá zákon, který by reguloval možnosti uzavření elektráren, které se kvůli politice EU staly ztrátovými. Státu totiž nic jiného ani nezbývá.Protože veškerá varování, že takový stav může nastat, vždy přehlížel. Proto například má Česko přecházet na nové plynové elektrárny, ale zatím nepostavilo ani jednu. Dokonce ji nemá ani na papíře.

V té souvislosti je škoda, když se objevují články, i ve velkých médiích (zde), která celou situaci staví jako střet odpovědného státu a mazaného podnikatele Pavla Tykače, který na tom chce vydělávat. Jenže o rychle se blížícím konci svých kapacit informovali všichni majitelé uhelných elektráren v tuzemsku. Samozřejmě včetně ČEZ, který jich provozuje nejvíc.

Paliva pro topení zlevnila. Stále jsou však dražší než před krizí

Vraťme se k počátečnímu příkladu s pekárnou. Jestli moje pekárna nevydělává, tak ji zavřu. A nikdo se nad tím příliš nepozastaví. Jenže když je to elektrárna, které stát, potažmo EU, uměle zdražil provoz, je to problém. Kdyby nebyl, jak neustále tvrdí aktivistéa někteří politici, tak se tím nikdo zabývat nebude. Jenže on to problém je. A je to problém uměle vytvořený.

Není tedy férové tvrdit, že soukromý majitel elektrárny je lump, když ji chce pro ztrátovost uzavřít. Když něco nevydělává, tak to přeci zavřete. A jestli to někdo způsobil svým souhlasem s povolenkami a nehledáním včasného řešení, jako Němci a Poláci a teď si uvědomil, že váš provoz potřebuje, ať to zařídí tak, aby se vám to vyplatilo. Všechno ostatní je socialismus. Případné řeči o energetické bezpečnosti jsou v tomto případě především zástěrkou. Protože energetickou bezpečností se český stát dlouhodobě nezabývá. Tedy s výjimkou občasných prohlášení.

Česko potřebuje mít dostatek vlastních energetických zdrojů. Řeči o tom, že se má spolehnout na dovoz, což navrhují aktivisté a část politiků, jsou jen ideologie. Protože na dovozu elektřiny je už dnes závislý kdejaký členský stát unie. A funguje to zatím jen proto, že Francouzi a Švédové jsou schopni vyvážet.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa