Vlády členských států EU mají jedinečnou možnost, jak se společně postavit Evropské komisi. Kromě Dánska totiž zatím žádný stát nezavedl zvýhodnění pro občasné zdroje energie při povolování staveb.
Evropská komise hrozí 26 členským státům EU za to, že ještě nezavedly do své legislativy zvýhodnění pro povolování občasných zdrojů energie (OZE). Jedinou výjimkou je Dánsko. A 17 státům hrozí, že ještě do svého práva nepřevedly směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti společnosti. Čili de facto ESG. Česko je i v této skupině (rozhodnutí o porušení (zde). Státy mají dva měsíce na to, aby „odpověděly a dokončily transpozici“. Pak můžou komise provádět další kroky, včetně udělení pokut. Vlády by však také mohly udělat něco jiného.
V obou případech státy, kterých se prohřešek týká, představují valnou, respektive absolutní většinu členských států. Kdyby se dokázaly domluvit na společném postupu, dostaly by Evropskou komisi pod tlak, který zřejmě ještě nezažila. Tím spíš, kdyby jejich společným stanoviskem bylo, že povolování občasných zdrojů nijak zjednodušovat nebudou. Protože nedává smysl otevřít dveře zaplevelení krajiny fotovoltaickými panely a větrnými elektrárnami, jež nejsou sto zajistit „klimaticky neutrální“ zásobování států elektřinou. Jakkoli jejich zastánci tvrdí něco jiného. Jestli musí protipovodňové stavby procházet celým, nijak zjednodušeným procesem – a proto řada z nich ani po desítkách let nestojí – proč by jím neměly procházet stavby, jež mají pro bezpečnost státu podstatně menší význam? To nedává smysl.
Češi se bojí dalšího zdražování energií
Shoda v tom, že komise je ve sporu hned s 26 státy EU najednou, je možná příležitost, která se nemusí dost dlouho opakovat. Vláda Petra Fialy, která potřebuje nahnat body u voličů za každou cenu, by se toho mohla chopit. Za dva měsíce přeci by mohla dít dohromady dost států, které by se komisi postavily. Navíc by se jí postavily v objektivně správné věci.
Argumenty o tom, že se to již jednou domluvilo a tak z toho nejde ustoupit, neobstojí. Platí na ně totiž známá rodičovská fráze: „Když budou všichni skákat ze střechy, tak skočíš taky?“ Rychlejší povolování OZE totiž nijak nepomůže vyřešení energetického problému, do kterého se unijní státy, vlastním přičiněním dostaly. Tomu by pomohlo něco úplně jiného. Například realistický pohled. Čili jestli je potřeba zrychlit nějaké povolování, pak je se to týká jaderných elektráren. Nebo těch plynových, když už si tedy necháme emisními povolenkami zlikvidovat ty uhelné. Protože je ničím jiným nahradit neumíme.
Ale na druhou stranu,je vůbec správné zjednodušit proces povolování takových staveb? Málokomu nevadí mít na dohled od domu chladicí věž. Ale málokomu také nevadí nemít na dohled od domu několik stožárů větrných elektráren. Kdyby nic jiného, tak ani jedna z těchto staveb zkrátka není pěkná. Což samo o sobě je důvod k tomu, aby se jejich povolování nezjednodušovalo. A pokud ano, ať se zjednodušuje u staveb, které mohou skutečně přispět k tomu, abychom měli za rozumné peníze dost elektřiny a tepla.