Vlk tajil podmínku a hlídal ČEZ

Vladimír Vlk nyní sedí v dozorčí radě Energetického a regulačního úřadu. Foto: iUHLI.cz

Členové dozorčích rad státních podniků musejí mít čistý trestní rejstřík. Vladimír Vlk, který za ČSSD dohlížel na hospodaření polostátní energetické firmy ČEZ, však v dozorčí radě seděl i poté, co byl pravomocně odsouzen za poškozování věřitele.

Vlkovi, který v dozorčí radě ČEZ působil od září 2014, vyměřil soud na jaře 2015 trest deset měsíců odnětí svobody s ročním podmíněným odkladem. Místo toho, aby Vlk po vynesení rozsudku na post v dozorčí radě rezignoval, zůstal na něm po celou dobu odkladu trestu. Každý měsíc přitom pobíral více než 50 tisíc korun a disponoval i služebním vozem, napsala MF Dnes.

Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Důvod, proč Vlka z dozorčí rady nikdo neodvolal, je prostý. O trestním řízení ani rozsudku nic neřekl ani představitelům Ministerstva financí, které ve firmě ČEZ za stát vykonává akcionářská práva, ani vládnímu výboru, který nominanty do dozorčích rad posuzuje. Oba subjekty tak předpokládaly, že je Vlkův trestní rejstřík čistý.

V takových případech nelze, než spoléhat na dostatečnou morální integritu nominantů,“ komentoval případ tiskový mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Vladimíra Vlka dostal do střetu se zákonem dluh ve výši 3,2 milionu korun z roku 2007. Společnost VIVA Leasing jej k jeho splacení vyzvala na začátku roku 2009, ovšem bez úspěchu. Vlk naopak dva měsíce po výzvě převedl nejvýznamnější část svého majetku, rodinný dům v Roudnici nad Labem, na svou dceru. Podle soudu se tím dopustil trestného činu poškození věřitele.

Poté, co si Vladimír Vlk podmínku odpykal, je jeho trestní rejstřík opět čistý. Užívá si toho v další dozorčí radě. Tentokrát dohlíží na činnost Energetického a regulačního úřadu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků