Doba čtení:1 m, 41 s
Stejný způsob čištění bude využívat i vodárna v Podolí, která se brzy znovu zapojí do distribuce vody v metropoli. Foto: wikipedia.org

V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili testovací provoz nové technologie čištění vody s pomocí aktivního uhlí. Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) nová technologie stála asi 1,2 miliardy korun. Stejný způsob čištění bude využívat i vodárna v Podolí, která by se podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka měla brzy znovu zapojit do distribuce vody v metropoli. Nyní funguje jen jako záložní zdroj.

Modernizaci úpravny, kterou z 90 procent vlastní hlavní město, provedlo sdružení vedení firmou Metrostav, jež postavilo novou halu o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavenou filtry s granulovaným aktivním uhlím. Dosud úpravna využívala pískové filtry, dezinfekci ozonem a úpravu vápenným hydrátem a plynným chlorem. Stavba začala v říjnu 2018.

Čtěte také:
Beneš: Spotřeba elektřiny šla nahoru
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Podle Hlubučka čištění uhlím umožňuje z vody dostat látky, u kterých to dosud nešlo, například zbytky léčiv, hormony nebo pesticidy. Náměstek dodal, že město původně plánovalo využívat k filtraci uhlí z Polska, ale nakonec nakoupilo dražší a kvalitnější ze Spojených států.

Rekonstrukce se dokončuje také ve vodárně v Podolí, která by měla po letech znovu začít dodávat Pražanům pitnou vodu rovněž s využitím čištění přes aktivní uhlí. Podolskou vodárnu provozuje PVK, podle jejího mluvčího Mrázka by měla do ostrého provozu vstoupit na přelomu května a června. Město také plánuje propojit podolskou vodu s Florou novým přivaděčem. Vodárna v Podolí ukončila pravidelný provoz v roce 2002.

Úpravna vody Želivka je největší úpravnou vody pro Prahu, podle jejích webových stránek se podíl na zásobování metropole pohybuje kolem 74 procent. Zařízení vstoupilo do provozu v roce 1972. Voda je do úpravny dodávána z vodárenské nádrže Švihov a z ní pokračuje do vodojemu v Jesenici. Vodu z Želivky kromě Prahy odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Praha pak získává část vody také z vodního zdroje Káraný.