Doba čtení:1 m, 41 s

Aulická 800x600_compressed

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) interpelovala ve sněmovně premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli odsunutí rozhodnutí o územně ekologických limitech na lomu ČSA do roku 2019. Připomněla mu, že prolomení limitů na lomu ČSA podporovala především sociální demokracie, tedy jeho kolegové.

„Oni stáli na dolech před horníky a slibovali, že pokud dostane strana ČSSD hlasy, bude Armáda prolomena. Dnes už jste jen potvrdili, že ČSSD v Ústeckém kraji se zařadila mezi strany, která jen slibuje, ale sliby neplní. Myslím, že voliči vám to v dalších volbách vrátí,“ upozornila poslankyně.

Voliči vám to v dalších volbách vrátí

Sobotkova vláda rozhodla o korekci limitů na lomu Bílina a zároveň počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Čtěte také: Zeman: Uhlí z ČSA bude jednou potřeba

Sobotka namítl, že je přesvědčený o tom, že postup, který vláda v případě řešení limitů avizovala v koaliční smlouvě, kabinet naplnil. Rozhodnutí jen o korekci limitů na lomu Bílina je podle něj správné. Pilířem energetiky podle schválené energetické koncepce už nebude uhlí, ale bude to jádro a budou to obnovitelné zdroje. „Pokud jde o pozici uhlí v energetice, jeho váha bude nadále položena do oblasti teplárenství a do oblasti užití uhlí pro vytápění domácností,“ dodal premiér s tím, že na lomu ČSA je zásadní střet zájmů. V případě, že by tam pokračovala povrchová těžba za limity, tak by to vyžadovalo bourání obcí nebo částí obcí.

Podle Aulické Jírovcové je však postup vlády neodpovědný vůči občanům. Hrozí ní likvidace centrálního zásobování teplem, protože jeho ceny neúnosně vzrostou až o 30 procent, přičemž vláda neřeší sociální dopady „Je mi opravdu smutno z přístupu této vlády k občanům nejen našeho kraje, ale i celé České republiky,“ zdůraznila poslankyně a dodala, že občané Černic a Horního Jiřetína vědí již od 70. let, že ke stěhování z důvodu těžby uhlí dojde. Otázka byla jen kdy a hlavně za jakých podmínek pro dotčené občany.

Mohlo by vás zajímat:
Dlouhý chce rozhodnutí o lomu ČSA co nejdříve

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa