Vrátí Česko miliardy za emisní povolenky?

Elektrárna Počerady. Foto: ČEZ

České republice hrozí, že bude muset vracet zhruba 7,5 miliardy korun z daně na bezplatné emisní povolenky. Tato daň z let 2011 a 2012 totiž podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie nebyla v souladu s právem unie, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. Informovala o tom ČTK.

Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti ŠKO-ENERGO, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí Soudního dvora EU respektuje. Nejvyšší správní soud se k záležitosti odmítl vyjádřit.

O vrácení daně požádalo loni několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Firma ŠKO-ENERGO se se stížností proti dani obrátila na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát ale podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

Směrnice o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů stanovila, že v letech 2008 až 2012 měly členské země EU 90 procent povolenek přidělovat zdarma. V letech 2011 a 2012 ale Česko na tyto povolenky uvalilo darovací daň ve výši 32 procent. Stát na dani z emisních povolenek v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy korun. Peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie.

O věci s konečnou platností rozhodne Nejvyšší správní soud, který bude muset posoudit, zda uplatnění daně darovací respektovalo podmínky stanovené výše zmíněnou směrnicí, tak, jak je uvedeno v rozhodnutí Soudního dvora, informovalo ministerstvo financí. Nejvyšší správní soud musí nyní o stížnosti ŠKO-ENERGO rozhodnout v souladu s evropským právem.

„Těžko se k tomu mohu vyjádřit dřív, než se seznámím s podrobným zdůvodněním Evropského soudního dvora,“ řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Úmysl byl dobrý, nicméně právní provedení bylo špatné. Na obhajobu české vlády můžu říci, že ČR není jediná, kdo k tomuto kroku přistoupil a kdo zřejmě bude muset vracet takto získané peníze, podobný případ se stal i ve Španělsku,“ podotkl analytik ENA Jiří Gavor. Další potíže státu dle něj zřejmě nehrozí.

Energetické firmy budou podle Gavora zřejmě vítězem sporu. Získají totiž dost nečekaně výrazné finanční prostředky. „Hlavním výhercem bude ČEZ, protože z objemu 7,5 miliardy více než pět miliard připadne jemu,“ uvedl.

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. V současné době se intenzivně diskutuje o reformě celého systému označovaného jako ETS.