Doba čtení:1 m, 8 s
IMG_4755
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Výbor pro udržitelnou energetiku doporučil vládě převést do nevyužitelných zásob hnědé uhlí na lomu ČSA, kde stále platí limity těžby. Stanovisko výbor vydal 12. října, ještě před rozhodnutím vlády o limitech, napsaly České noviny.

Členové výboru posuzovali dvě varianty – zachování hranice územních ekologických limitů v Mostecké uhelné pánvi nebo posunutí jejich hranice u povrchového dolu Bílina. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pondělí rozhodla prolomit limity u Bíliny a na ČSA je zachovat.

Jedním z opatření, jež výbor vládě nezávisle na jakékoliv variantě navrhuje, je „rozhodnout o převodu zásob uhlí pod zastavěným územím obcí a jejich ochrannými pilíři v celém Ústeckém kraji (tedy včetně lokality ČSA) do nebilančních zásob“, tedy do zásob které jsou nevyužitelné. Výbor doporučil také definitivně zachovat limity na dole ČSA.

Čtěte také: Zeman: Uhlí z ČSA bude jednou potřeba

Výbor dále nezávisle na výsledku obou variant navrhoval kabinetu mimo jiné vytvořit sociální program kvůli negativním dopadům nezaměstnanosti vzhledem k útlumu těžby v Severočeské pánvi, vypracovat studii na zlepšení zdravotní situace obyvatel či směřovat peníze z nových evropských fondů na modernizaci teplárenství.

Vzhledem k vysokým externím škodám na zdraví obyvatel rovněž doporučil „neodkladně zajistit sociálně přijatelný přechod spalování uhlí v domácnostech a v malospotřebě na emisně čistší technologie vytápění.“

Mohlo by vás zajímat:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí