Výbor pro životní prostředí nechce zbytečně omezovat elektrárny

Poslanci Výboru pro životní prostředí chtějí dělat svoji práci odpovědně a rozhodovat se na základě měřitelných faktů. Foto. wikipedia.org

Návrh na časové omezení emisních výjimek velkých elektráren by mohl vést k jejich nucenému zavření po roce 2025. Důvodem jsou velmi přísně stanovené limity na rtuť a chlor v emisích, které zatím není možné seriózně měřit.  

Poslanci Výboru pro životní prostředí se odmítli rozhodovat na základě dojmů a přání. „Proč se rozhodovat bez kvalifikovaných závěrů pracovní skupiny? Bez potřebných čísel přeci nemůžeme hlasovat, jinak bychom mohli přijmout něco, co budeme po seznámení s čísly muset hned zase změnit,“ shrnula před hlasováním poslankyně Eva Fialová (ANO). Její pozměňující návrhy, směřující k ekologičtějšímu spalování uhlí v domácnostech výbor podpořil již při svém minulém zasedání. Pozměňovací návrh Dany Balcarové, která chtěla časově omezit udělit výjimky pro velké stacionární zdroje, však čekalo zamítnutí. Právě proto, že mu chyběla čísla, o která by se mohl opřít. Což ostatně chybělo i původnímu návrhu poslankyně, o kterém jsme referovali zde.

Čtěte také:
Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu
Velké elektrárny mají na ovzduší malý dopad

„Nyní není známé kontinuální měření rtuti (v emisích),“ potvrdila poslancům obavy Berenika Peštová z ministerstva životního prostředí (MŽP).  Tak že nikdo vlastně nezná současný stav. A nikdo také nemá představu o tom, jaké technologie bude potřeba nasadit, případně kdy budou k dispozici. To by v důsledku mohlo vést k tomu, že velmi ambiciózní limity, které jsou pro rtuť a chlor nastavené, by nebyl v roce 2025 schopen splnit žádný ze 12 zdrojů, na které návrh poslankyně Balcarové míří, ač ona sama uvádí, že by se mohl dotknout pouze čtyř z nich.

„Je dobré nejdřív celou záležitost prozkoumat, což má za úkol pracovní skupina, na které jste se domluvili. A teprve pak něco vyvozovat, nebo zakazovat. Předložený návrh je přesně obrácený postup,“ poznamenal Kurt Dědič z MŽP.

„Elektrárny už pro čistotu vzduchu udělaly opravdu hodně a původní BAT mají splněný. A navíc uhlí ještě dlouho nebudeme mít čím nahradit, takže tenhle pozměňovací návrh nepodpoříme,“ konstatoval Jan Zahradník z ODS. Celé diskuze k návrhu na omezení výjimek pro elektrárny se kromě něj a Evy Fialové z poslanců zúčastnila již jen Dana Balcarová a zpravodajka Markéta Pekarová-Adamová.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje