Vydíral uhlobarona, teď mu hrozí vězení

Doba čtení:1 m, 10 s

František Bušek, dříve Chobot, který v roce 2012 označil před soudem miliardáře Pavla Tykače za hlavního organizátora vytunelování CS Fondů, bude obviněn z křivého svědectví. Tykačovo stíhání bylo na konci loňského roku definitivně zastaveno.

Mě to nepřekvapuje, protože v průběhu trestního stíhání jsme neustále upozorňovali na to, že obvinění jsou postavena na křivých svědeckých výpovědích,“ uvedl v České televizi Tykačův advokát Jan Kocina.

Čtěte také:
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí
Forbesovské ohlédnutí: Tykač ve verzi 2014

V únoru roku 2012 vypověděl Bušek pod přísahou u soudu, že CS Fondy vykradl on společně s komplici Schimmelpfennigem a Gerlachem, ale že to bylo na zakázku pro Pavla Tykače. Bušek si svou výpověď mohl dovolit, protože jeho trestný čin byl již promlčený a tak mu trestní stíhání nehrozilo. Před výpovědí Bušek Tykače kontaktoval a požadoval po něm půl miliardy korun za to, že nebude svědčit proti němu. Tykač tento pokus o vydírání odmítl a nezaplatil.

Na základě svědectví Buška, Schimmelpfenniga a Gerlacha, rozhodl městský soud o obnově trestního stíhání Pavla Tykače. Rozhodnutí bylo překvapivé i proto, že i státní zástupce označil tato nová svědectví za krajně nevěrohodná a doporučil se jimi nezabývat.

V rámci obnoveného řízení však Bušek svou výpověď změníl a Tykačův podíl na vytunelování CS Fondů vyloučil. Právě proto mu teď hrozí obvinění z křivého svědectví.

Mohlo by vás zajímat:
Válka miliardářů pokračuje
Klíčem české energetiky je stále hnědé uhlí
Norská (eko)logika