Doba čtení:1 m, 11 s
Díky schválení Bundesnetzagentur bude klíčovým pro stabilizaci soustavy především blok Heyden 4, který provozuje společnost Uniper.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur v tomto týdnu schválil plány na úpravy uhelných elektráren Westfalen E a Heyden 4, které by na základě úspěšné účasti v aukci měly ke konci letošního roku přestat prodávat elektřinu na trhu. Po úpravách budou sloužit jako prvky pro stabilizaci provozu tamní soustavy.

Německo má za sebou již dvě kola aukcí, jejichž cílem je poskytnout provozovatelům uhelných elektráren finanční motivaci k ukončení jejich provozu před koncem jejich životnosti. Zařízení uhelných elektráren tak najde využití i po ukončení výroby elektřiny, a to v podobě poskytování jalového výkonu pro řízení napětí v soustavě, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německo dá miliardy za uzavření jaderných elektráren
Brabec si zahrává s plynovou bombou

Klíčovým pro stabilizaci soustavy je především blok Heyden 4, který bude muset být připraven dodávat do sítě dostatek jalového výkonu nejpozději na jaře příštího roku. Ke konci letošního roku totiž ukončí dodávku spolu se svým provozem jaderná elektrárna Grohnde a s koncem zimního období, které je tradičně větrnější než léto, by napětí v síti mohlo dosahovat kritických úrovní.

Podle provozovatele tamní části německé přenosové soustavy, společnosti TenneT, a společnosti Uniper, jež uhelný blok provozuje, se to ale nestihne. Stavební práce totiž mohou být vykonávány pouze při dostatečně silných povětrnostních podmínkách, kdy je v regionu dostatek výkonu.