Vyrazí ministři na Mostecko?

Doba čtení:1 m, 28 s

Most, hrad Hněvín. Foto: Oldřich Hájek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vítá návrh prezidenta Miloše Zemana uspořádat některé z budoucích jednání vlády v Ústeckém kraji a věnovat se problematice případného prolomení limitů přímo na místě. Ministerstvo průmyslu o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Jsem potěšen, že se pan prezident Zeman v diskusi k případné úpravě limitů těžby hnědého uhlí osobně angažuje a že se ve svých racionálních úvahách opírá o validní data a čísla. Podobně jako on i naše ministerstvo a já osobně komunikujeme přímo s lidmi a institucemi, jichž se případné prolamování limitů bezprostředně dotýká,“ uvedl Mládek.

Ministr má sebou řadu setkání se zástupci měst a obcí, Ústeckého kraje, se zaměstnanci i odboráři v souvislosti s dolem Bílina. Další ho čekají v Horním Jiřetíně, Litvínově a dalších obcích kolem lomu ČSA.

Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že Mládek i Sobotka jezdí do regionů a krajů velmi často, včetně Ústeckého kraje. Premiér měl v minulých týdnech jednání jak se starostkou Kamilou Bláhovou Litvínova a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem, tak s primátorem Mostu Janem Paparegou či krajskými zástupci tripartity Ústeckého kraje k tomuto tématu. V současné době se žádné výjezdní zasedání vlády neplánuje,“ sdělil iUHLI.cz mluvčí vlády.

„Ještě před tím, než předložíme vládě všechny čtyři varianty řešení územních limitů, chci se sejít skutečně se všemi zainteresovanými stranami a vyslechnout jejich argumenty,“ uvedl Mládek.

Zeman, který dlouhodobě podporuje úplné prolomení limitů těžby, tento týden navštívil Ústecký kraj. Setkal se také s horníky z dolu ČSA. Prolomení limitů by podle prezidenta měli rozhodnout odborníci. Spolumajiteli Severní energetické Janu Dienstlovi navrhl, aby nečekal na rozhodnutí vlády o limitech a začal s obyvateli Horního Jiřetína vyjednávat o přestěhování. Firma by si tak vytvořila časovou rezervu.