Vyrazte na brusle s Vršanskou uhelnou

Matylda_mestomost_cz__compressed

Jezero Matylda se v neděli 4. září promění v bruslařský ráj. Foto: mestomost.cz

V rekreačním areálu Matylda v Mostě se v neděli 4. září uskuteční inline závody pro veřejnost. Jejich součástí bude Open Vršanská uhelná maraton na 42 kilometrů a 195 metrů, což představuje 10,5 kol kolem jezera.

Součástí celodenního programu jsou i dopolední dětské závody a hobby závod Mosteckej tucet na 12 kilometrů. Registrace na všechny disciplíny bude 3. září od 16.30 hodin, ve 20 hodin začne sobotní večerní jízda.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Matylda je uměle vytvořené neprůtočné rekultivační jezero v severozápadní části města Mostu v městském obvodu II. Souš. Vodní nádrž vznikla při rekultivaci zatopením bývalého lomu Vrbenský. Na některých mapách je proto uváděna jako Vodní nádrž Vrbenský, jak se nádrž zpočátku jmenovala. Nyní se jmenuje Matylda podle původního jména dolu z doby první republiky a jezero Vrbenský je označením pro menší vodní plochu zhruba 500 metrů severně od Matyldy. Jezero Matylda ze severu obklopuje silnice I/13 a z jihu Autodrom Most vybudovaný na rekultivované výsypce právě z tohoto dolu.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu