Výrobce podprsenek se bojí uhlí

Doba čtení:1 m, 39 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Výrobce dámského prádla se stoletou tradicí Triola, který má v Horním Jiřetíně jediný výrobní závod, se bojí prolomení těžebních limitů. Pokud se bude uhlí těžit za limity podnik prý skončí výrobu, protože nemá miliony korun na přestěhování továrny, napsal server Aktuálně.cz.Pokud dojde k prolomení těžebních limitů, staneme se jednou z obětí tohoto politického rozhodnutí,“ tvrdí ředitel Trioly Petr Kala. Zástupci společnosti Severní energetická, která v lomu ČSA hnědé uhlí těží, ale podobný scénář označují za poplašnou zprávu.

Triole žádné problémy související s případnou další těžbou nehrozí,“ zdůrazňuje mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Možné prolomení limitů by podle ní naopak Triole pomohlo.„Pracovní místa, podnikatelské aktivity ani dopravní obslužnost pokračováním těžby ohrožené nejsou. Naopak, dopravní dostupnost může být vzhledem k uvažované výstavbě nové infrastruktury dokonce lepší než v současnosti,“ dodává mluvčí.

Samotný tovární areál by zlikvidován nebyl, protože se podle Kaly nachází až těsně nad částí, která se má bourat. Firma by ale prý přišla o podstatnou část zaměstnanců. Část zaměstnanců nyní žije právě v Horním Jiřetíně. Triola dlouhodobě čelí konkurenci textilek, které šijí potahy pro automobilky a lákají zaměstnance na vyšší mzdy. V Triole se hrubá mzda pohybuje okolo 13.000 korun měsíčně. Pokud by chtěla přitáhnout nové pracovnice na vyšší výdělek, musela by zvednout mzdu i ostatním šičkám, což by opět znamenalo statisíce až milion korun ročně navíc.

Pokud by Triolu prolomení limitů přece jen ekonomicky zasáhlo, je Severní energetická připravena jednat o vypořádání. Vedení Trioly již těžaři kontaktovali a nabídli zahájení dialogu obou firem.„Nejen že jsme ochotni, ale ze zákona musíme jednat se všemi dotčenými lidmi a podnikateli na území Horního Jiřetína,“ uvádí mluvčí. Společnost má podle ní povinnost vyrovnat se se všemi dotčenými živnostníky a podnikateli v obci a zajistit jim například přemístění provozoven nebo prodejen.„Pokud střety zájmů se všemi dotčenými subjekty beze zbytku nevypořádá, povolení nezíská,“ doplnil Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu.