Vyšetřování loňského prosincového výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, který si vyžádal smrt 13 horníků, skončí pravděpodobně v lednu příštího roku. Státní zastupitelství a kriminalisté nyní čekají na poslední a nejdůležitější znalecký posudek.
Uvedla to okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková. V pátek uplynul od neštěstí rok. Až na jednoho českého horníka byli všichni zemřelí občany Polska.
„V současné době se prověřování věci chýlí ke svému závěru. Nyní čekáme na doručení znaleckého posudku z oboru těžba, odvětví těžba uhlí, který je zásadním důkazem ve věci, neboť má objasnit příčinu vzniku výbuchu metanu v předmětném dole,“ uvedla Slavíková.
Čtěte také:
Pomník mrtvým horníkům bude mít tvar slzy
Rodinám mrtvých horníků přispěje i kraj
Dodala, že posudek by se do rukou státního zástupce a policie měl dostat právě v lednu 2020. Seznámit se s ním pak bude muset policejní komisař, vedoucí prověřování a dozorový státní zástupce. „Znalecký posudek bude rovněž předán polské straně v rámci společného vyšetřovacího týmu,“ doplnila. Společný tým vznikl letos v lednu.
Slavíková řekla, že své stanovisko ještě dodá báňský úřad, který byl požádán o vyjádření, zda byly v dole porušeny bezpečnostní předpisy a popřípadě jaké.
Při neštěstí v Dole ČSM-Sever 13 horníků zemřelo a deset bylo zraněno. Kvůli požáru tehdy bylo místo výbuchu uzavřeno a báňští záchranáři se tam dostali až po několika měsících, když bylo jisté, že už tam nehrozí nebezpečí. Poslední těla vyprostili až v květnu.
„Jde o obrovské množství materiálů, obrovské množství dokumentů, které musí znalci načíst a zpracovat údaje, které získali při ohledání místa neštěstí. Je to velmi složitá technická záležitost,“ řekla žalobkyně.
Na vyšetřování se podílejí české i polské úřady. „Bylo vyslechnuto více než 80 svědků, a to jak na území České republiky, tak na území Polska. Byli rovněž vyslechnuti všichni poškození. Polská strana mimo jiné zajistila vypracování znaleckého posudku na počítačovou jednotku důlního kombajnu, který se nacházel na místě neštěstí,“ vyjmenovala Slavíková.
Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží v pěti dolech na Karvinsku, její loňská produkce činila 4,62 milionu tun. V dolech pracuje na 9000 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech