Doba čtení:1 m, 54 s
Ilustrační foto: NWR

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, svými hospodářskými výsledky za tři čtvrtletí analytiky zklamala. Od ledna do září sice snížila ztrátu na zhruba 438 milionů korun. Firmu však stále tíží nedostatek hotovosti.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky dnešní výsledky potvrdily to, jak obtížná situace firmy NWR je. „Ačkoliv pokles hotovosti byl ve třetím kvartále jen dočasný a je pravděpodobné, že mimo jiné díky výprodejům energetického uhlí ze skladů dojde ke konci roku ke zlepšení hotovostní pozice, bude mít toto zlepšení jen jepičí život,“ uvedl Hatlapatka, podle nějž se při aktuálních cenách uhlí na trzích jeví jako nezbytné, aby NWR v příštím roce přistoupila k mimořádným opatřením, jako jsou prodeje aktiv a snaha o navýšení financování. „To druhé však bude velmi složité, vezmeme-li v úvahu zkušenosti investorů z předchozí restrukturalizace a očekávaný vývoj trhu s uhlím,“ dodal.

Výsledky NWR zklamaly i analytika J&T Banky Bohumila Trampotu. Kromě tržeb byly hluboko pod odhady. Nepotěšil odliv životně důležité hotovosti, jakkoli mírněn prohlášením společnosti, že šlo o jednorázovou událost, po které začala hotovost opět růst.

Čtěte také:
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
NWR ve čtvrtletí vytěžila dva miliony tun uhlí

Podle analytika BH Securites Petra Hlinomaze pokračující tlak nízkých tržních cen uhlí ponechal společnosti NWR sice určitý prostor v tržbách, které i přes svůj pokles zaznamenaly vývoj očekávaný trhem, ale připravil ji o prostor ve tvorbě zisku. „Společnost generovala vyšší ztráty, než se kterými trh počítal, a to i přes pokračující tlak na náklady. Zisky z prvního čtvrtletí byly zcela vymazány a jsou minulostí,“ upozornil Hlinomaz.

Zisky z prvního čtvrtletí byly zcela vymazány a jsou minulostí

Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity minulý týden snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, těžební firma by mohla do roka zbankrotovat.

Nízké ceny uhlí drtí NWR dlouhodobě a situací v její dceřiné společnosti OKD se zabývá i česká vláda. Na začátku října pověřila trojici ministrů, aby s OKD vyjednala novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov. V roce 2013 OKD totiž oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře.

Mohlo by vás zajímat:
Ministerské trio má spasit Paskov
Kvůli Paskovu hrozí hromadné propouštění
Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR