Zastupitelé Kraje Vysočina schválili aktualizovanou strategii ochrany krajinného rázu. Nevyslyšeli výzvu České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) a Komory obnovitelných zdrojů energie, aby projednání dokumentu odložili.
Tyto organizace uvedly, že strategie bude mít negativní dopad na rozvoj větrné energetiky a že její striktní aplikace může způsobit zastavení nebo pozastavení většiny připravovaných projektů. Podle vedení kraje hejtmanství rozvoj obnovitelných zdrojů podporuje, ale větrníky by měly být tam, kde nebudou vadit.
Na větrné mapě Česka patří Vysočina mezi potenciálně nejzajímavější oblasti, kraj ale v minulých letech větrníky nechtěl. Na Vysočině je zatím sedm větrných elektráren, poslední postavené v roce 2009 u obce Věžnice jsou vysoké 126 metrů. Nynější záměry investorů se týkají větrníků, které by mohly měřit až 250 metrů.
Strategii kraj aktualizuje a upřesňuje po 14 letech. Podle krajského radního pro životní prostředí Pavla Hájka (STAN) není ochrana hodnot krajiny výmyslem kraje. „To je jasný legislativní požadavek, který musíme zohledňovat při všech správních řízeních a při posuzovaní každého záměru, ať je to větrná elektrárna, tovární hala, ať jsou to změny územního plánu obcí,“ řekl radní. Uvedl, že je to jeden z podkladů pro řízení o těchto záměrech.
Další obec v referendu odmítla větrníky
Pro schválení aktualizované strategie dnes po dlouhé diskusi zvedlo ruku 25 zastupitelů, deset se hlasování zdrželo. Proti nebyl nikdo. V předchozí debatě zastupitelé z opozičního hnutí ANO uváděli, že dokument pro ně není srozumitelný a že by o něm chtěli ještě jednat. Podle zastupitele Radka Zlesáka z něj jasně nevyplývá, jestli kraj na svém území větrné elektrárny chce, nebo nechce. Martin Kukla (ANO) navrhl, aby byl materiál z dnešního jednání stažen. Jeho návrh schválen nebyl, podpořilo ho devět krajských zastupitelů.
„Kraj Vysočina rozvoj obnovitelných zdrojů podporuje. Pokud se budete ptát na větrné elektrárny, tak my jsme opakovaně deklarovali, že hledáme cesty,“ řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Podle ní by investoři měli hledat území, které je co nejméně konfliktní z různých pohledů, i u místních lidí.
Česká společnost pro větrnou energii a Komora obnovitelných zdrojů energie uvedly, že při projednání návrhu aktualizace krajského dokumentu podle nich nebyl dostatečný prostor ke konzultaci s obcemi, stavebníky větrných elektráren ani se státní správou.
Radní Hájek řekl, že krajští radní o tomto bodu diskutovali i při setkání se starosty. Prezentace aktualizované strategie pro zastupitele byla v pondělí. „Jsme připraveni to diskutovat s každým,“ uvedl.
Vzhledem k nynější podpoře obnovitelných zdrojů energií jednají o stavbách větrníků investoři s řadou obcí v kraji. Minulý měsíc začaly úřady posuzovat možné dopady záměru na 17 větrných elektráren, které by měly být na území obcí Stonařov, Suchá a Otín na Jihlavsku.