Výsypky budou spásat krávy

Býk Simmental_Bull-wikipedia-Daveleicuk_compressed

Původem švýcarské masné plemeno simentál, už se brzy začne pást na výsypkách.

Představa lomu Vršany, kde jsou v popředí velkostroje těžící uhlí a v pozadí se klidně pase stádo krav, není zdaleka tak nereálná, jak by se možná mohlo zdát.

Už na podzim by se na rekultivovaných plochách mohlo pást první stádo, které chce pořídit společnost Rekultivace.

„Naše rozhodnutí vychází i z toho, jak je nastavená státní zemědělská politika. Obhospodařujeme přibližně 400 hektarů zemědělských ploch, z toho je kolem 160 hektarů takzvaných trvalých travních porostů. V minulosti stačilo, když je majitel dvakrát do roka posekal. Nyní podle dotační politiky majitel musí produkci dál zpracovat. Nám to nahrává v tom, že bychom si tímto způsobem mohli vytvořit dostatečnou zásobu krmiva pro dobytek. A protože stát podporuje i chov zemědělských zvířat, obě dotační příležitosti zkombinujeme,“ vysvětlil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace. Svůj záměr už společnost konzultovala se všemi příslušnými úřady.

Čtěte také:
Co dokáží rekultivace za jediný rok
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Už na podzim by se proto na Mostecku mohlo objevit první stádo přibližně dvaceti kusů plemena masný simentál. Nebylo vybráno náhodně, jde o druh, který je velmi přizpůsobivý a nenáročný na chov. „To, že se chceme začít věnovat chovu skotu, neznamená, že bychom společnost nějak rozšiřovali. Nezvýší se ani počet zaměstnanců, jen budou muset být odpovídajícím způsobem proškoleni,“ doplnil ředitel.

V plánu nejsou ani žádné zásadní investice do stavby zázemí pro dobytek. Krávy se budou prakticky celý rok pást na rekultivovaných plochách, kterých Rekultivace obhospodařují dostatek. Pouze na zimu pro ně bude připraven přístřešek, kde v případě nepříznivého počasí najdou útočiště. „Vše, co se týká chovu skotu, by mělo být v naší režii. Největší položkou bude samotné pořízení stáda, v následujících letech už bychom rádi čerpali státní dotace,“ připomněl ředitel.

„Rekultivační skot“ by se měl pohybovat na zatravněných plochách výsypek, kde bude mít k dispozici dostatek potravy, vodních ploch a bude dobře chráněn. Už nyní se na vybraných místech staví ohradníky, aby se skot nedostal, kam nemá. V budoucnu by se stádo mohlo rozrůst až na pětasedmdesát kusů.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště