Vývoz ruského plynu do světa klesl

Monopol na vývoz ruského plynu má Kremlem kontrolovaná společnost Gazprom. Foto: wikipedia.org

Vývoz ruského zemního plynu potrubím zákazníkům ze zemí mimo bývalý Sovětský svaz loni klesl o deset procent na 179,3 miliardy metrů krychlových. Informovala o tom společnost Gazprom, která má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firmu má pod kontrolou Kreml.

Do skupiny uvedených zákazníků patří Evropská unie, Turecko a Čína. Výsledky za loňský rok jsou podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera zatím jen předběžné, poznamenala agentura Bloomberg.

Čtěte také:
Výstavba kontroverzního plynovodu znovu běží
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

V roce 2019 vývoz činil 199,2 miliardy metrů krychlových. Data zahrnují i vývoz do Číny, kam Rusko plynovodem Síla Sibiře loni dodalo 4,1 miliardy metrů krychlových plynu. Síla Sibiře je nová přepravní trasa, Rusko přes ni začalo plyn do Číny dodávat teprve koncem roku 2019.

Gazprom také oznámil, že loni vytěžil 452,7 miliardy metrů krychlových plynu. To je pokles proti 500,3 miliardy metrů krychlových z roku 2019. To byl zároveň největší objem těžby od roku 2012.

Firma byla sedm let ve sporu s Evropskou komisí (EK), která Gazprom obviňovala s porušování hospodářské soutěže. V roce 2018 ale unijní exekutiva oznámila, že se s Gazpromem dohodla na vyřešení sporu. Firmě uložila řadu povinností, které měly obavy z narušování hospodářské soutěže rozptýlit a umožnit volný tok zemního plynu za konkurenční ceny na trzích ve střední a východní Evropě.

Gazprom se díky dohodě s komisí vyhnul pokutě, která mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb. To tehdy představovalo v přepočtu více než 200 miliard Kč.