Waloszek: Zaměstnanci dolů si zaslouží úctu

Nový předseda Sdružení hornických odborů Jiří Waloszek. Foto: odbory-sho.cz

Novým předsedou Sdružení hornických odborů byl před několika týdny zvolen Jiří Waloszek. O složité situaci OKD, činnosti hornických odborů i svých plánech promluvil v rozhovoru pro web sdružení. Rozhovor přinášíme v plném znění.

Na internetu občas slyšíme názor, že odbory nic nedělají a jen přihlíží. Co byste na to řekl?

Odbory nejsou v současné době v jednoduché situaci. Koronavirus a ceny uhlí negativně ovlivňují ekonomickou situaci OKD. To dnes ví snad každý. S tím, že odbory nic neřeší a nedělají, nemohu souhlasit. Máme zastoupení v krizovém štábu, který zasedá denně.   Jednáme o situaci s vedením OKD a je snahou nás všech situaci zvládnout co nejlépe. Ne vždy máme na věc stejný názor, ale to samozřejmě vychází z našich pozic. Jednáme také s politiky a snažíme se najít cestu, jak co nejvíce pomoci lidem. Jen v minulém týdnu jsem jednal například s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jakubem Unuckou (ODS) a se senátorem Tomášem Czerninem (TOP 09). Na druhou stranu jsme zavaleni dotazy a připomínkami našich zaměstnanců všech provozů, pro které tato situace není opravdu jednoduchá a naší snahou je vyřešit to k co největší jejich spokojenosti. Předsedové na jednotlivých dolech to nemají v této době jednoduché.

Čtěte také:
Havlíček: Přerušení těžby je logické
Lživý plakát v dole způsobil poprask

Ze strany horníků padá často otázka „jak dlouho ještě pojede OKD”?

Na tuto otázku se čeká odpověď už delší dobu. To, že nás čeká útlum hornictví, je jasné asi všem a celá Evropa se svými kroky k tomu chystá. Na druhou stranu by si zaměstnanci zasloužili jasnou odpověď, co s nimi bude a do kdy budou doly provozovány. Pevně věřím, že toto bude brzy zodpovězeno. Možná by bylo dobré, kdyby se Ti, kteří o tom rozhodují, podívali, jak se řešil útlum hornictví například v Německu a v jiných státech. Pro lidi zde byl připraven komplexní sociální program a něco podobného bychom chtěli mít i u nás. Musíme tak trochu doufat ve zdravý rozum lidí, „kteří o nás rozhodují”.

Horníci byli v některých médiích označováni jako zdroj nákazy koronaviru. Souhlasíte s tímto tvrzením?

K tomu vydalo naše Sdružení jasnou odezvu těm, kteří by se chtěli zbavit zodpovědnosti a hodit to na lidi.  Podobné to bylo i v Polsku, horníci se i zde stali terčem štvavých komentářů. Je to smutné. Horníci pracují v těžkých podmínkách, a kdo to nezažil, tak to nepochopí. Možná by všichni kritici měli jednou sfárat do nejtěžšího provozu a určitě by hned změnili názor. Zaměstnanci dolů si zaslouží úctu nás všech.