Z čínských uhelných elektráren budou jaderné

Palivové částice využívané v reaktorech typu HTGR mají velikost basketbalového míčku. Foto: Wikipedie

Palivové částice využívané v reaktorech typu HTGR mají velikost basketbalového míčku. Foto: Wikipedie

Plánovači Země Draka přišli s neotřelou myšlenkou, jak snížit náklady na stavbu jaderných elektráren. Ambiciózní záměr počítá s tím, že první uhelná elektrárna přestavěná na jadernou začne dodávat elektřinu už za dva roky. Staronové elektrárny budou využívat vysokoteplotní plynem chlazené reaktory (HTGR) čtvrté generace.

Tento typ reaktorů má oproti standardním lehkovodním reaktorům vyšší účinnost a bezpečnost, produkuje také méně jaderného odpadu. Problémem dosud byla vysoká cena paliva. Pokud se však Čína vrhne na jejich masovou produkci, náklady by podle stávajících odhadů měly klesnout na polovinu.

Čtěte také:
Spousty větrníků, málo elektřiny
Při výbuchu v čínském dole zemřeli čtyři horníci

Podle profesora Čanga Cuo-i, který revoluční nápad s velkým ohlasem představil vědecké obci, je reaktor HTGR ideální náhradou za uhelný elektrárenský kotel. Nepotřebuje totiž k chlazení drahý vodní okruh. Namísto palivových tyčí se v jeho aktivní zóně nacházejí stovky kuliček z uranového paliva obaleného keramickými a grafitovými vrstvami. Tyto vrstvy pak v proudu hélia ohřívaného na teploty 700 až 950 stupňů fungují jako moderátor.

Kvůli vysokým teplotám bude možné přestavět jen takové uhelné elektrárny, které pracují s vysokotlakou (tzv. superkritickou) párou. Projekt se zpočátku zaměří na ty z nich, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti velkých měst, aby byl pozitivní efekt na kvalitu ovzduší co největší. Z původní tepelné elektrárny bude využita prakticky celá existující infrastruktura, změní se jen zdroj tepla.

V současnosti existují pouze dva funkční reaktory typu HTGR – starší v Japonsku a novější v Číně. Oba jsou jen výzkumné. Během studené války s tímto typem zdrojů experimentovaly také Velký Británie, Německo a USA, technické obtíže však zabránily většímu rozšíření. Chystanými kroky by proto Čína způsobila revoluci v energetice a napravila reputaci jaderné energetiky pošramocené havárií ve Fukušimě. Navíc by snadno naplnila své závazky v ochraně světového klimatu a využila prostředky investované v minulosti do sítě výkonných uhelných elektráren.

Mohlo by vás zajímat: