Z Dolu Hlubina vzniká centrum pro umělce

Důl Hlubina. Foto: Wikimedia commons

Památkově chráněný areál Dolu Hlubina, který je součástí Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, prochází rekonstrukcí za více než 100 milionů korun. Pod vedením občanského sdružení Provoz Hlubina zde vznikne nová kulturní čtvrť s kluby, kinem, zkušebnami, ateliéry, střižnami, učebnami, výstavními a dalšími prostory pro umělce a kreativní odvětví. Provoz začne pravděpodobně v dubnu. Informaci přinesla Česká televize.

„Hledali jsme v Ostravě prostor vhodný pro nezávislou kulturu, komunitní projekty a různé veřejně prospěšné aktivity. Důl Hlubina na nás od prvního okamžiku působil nejlépe,“ uvedl koordinátor projektu Provoz Hlubina David Mírek.

Původně již měla být rekonstrukce komplexu Dolu Hlubina hotová. Dodavatel stavby se však dostal do finančních problémů a práce do skluzu, takže zadavatel musel firmu vyměnit. Přestavba se kvůli tomu zdržela.

Areál se zásadní rekonstrukcí zbaví černého prachu, který se tu usazoval po 130 let činnosti dolu. Těžba skončila v roce 1992, jámy byly zasypány, budovy na povrchu většinou uzavřeny. Od roku 2002 jsou národní kulturní památkou. V posledních letech byla zahájena postupná obnova nejcennějších objektů a začaly se v nich pořádat kulturní akce.

K nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám patří staré koupelny z roku 1899, které využívali horníci při fárání. Po rekonstrukci se stanou těžištěm Provozu Hlubina, promění se v denní a noční klub, kavárnu, ateliéry pro dílny, učebny a zkušebny, sál pro divadlo a tanec i informační stánek.

V Provozu Hlubina bude mít klub také ostravský písničkář Jaromír Nohavica, který ho chce otevřít v den svých narozenin 7. července.