Zaměstnanci šachty Staříč na Frýdecko-Místecku, jež bývala součásti někdejšího černouhelného Dolu Paskov, se s ní symbolicky rozloučili. Vyvezli poslední vozík, který šest let od ukončení těžby čekal na tento akt ve skladu. ČTK to řekla Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který šachtu spolu s dalšími utlumovanými doly převzal před dvěma lety od těžební společnosti OKD.
Těžba ve Staříči skončila 31. března 2017. Vedení OKD tehdy kvůli složité insolvenční situaci akci Poslední vůz zrušilo. Horníci ale vůz schovali do skladu.
„Za pár dní začne zásyp jam, a proto jsme se rozhodli symbolické rozloučení uskutečnit, ale z důvodu letitého odkladu v intimnější podobě, než bývá zvykem. Ale hornická kapela a hornická hymna nechyběla” uvedla Dronská.
Důl Staříč, který byl později přejmenován na Důl Paskov, se nachází v nejjižnější části Ostravsko-karvinského revíru. Jeho dobývací prostor měl rozlohu přes 40 čtverečních kilometrů a rozkládal se mimo jiné na katastrálních územích Frýdku-Místku, Brušperku, Palkovic, Fryčovic či hukvaldské části Rychaltice. Kromě Staříče měl Důl Paskov šachty ještě ve Sviadnově a frýdecko-místecké části Chlebovice.
„Závodní dolu a vedení závodu Darkov státního podniku Diamo připomněli během aktu historii, vyražené kilometry, vytěžené tuny a taky tragédie, při kterých přišlo o život 110 horníků, a fakt, že v dole zůstalo nevytěžených 17 milionů tun uhlí,” uvedla Dronská.
V závodě Staříč bylo do konce roku 2016 vyhloubeno 5,3 kilometru jam a vyraženo 895 kilometrů chodeb a překopů. První tuna uhlí byla vytěžena v roce 1971, celkem se z šachty vytěžilo 47 milionů tun uhlí.
V době provozu měl Důl Paskov až 3500 zaměstnanců. Před ukončením těžby tam pracovalo více než 1300 lidí, dnes jich není ani 100.