Z horníků budou programátoři

programator-iuhli_compressed

V současnosti je na severu Moravy v IT přes 300 otevřených pozic. Foto: iUHLI.cz

V jedné z lokalit Dolu Paskov, v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku, proběhlo unikátní školení. Sedmnáct horníků OKD, se v rámci pilotního projektu společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz, školilo v základech programování.

Pokud už naši zaměstnanci opouštějí doly, obvykle směřují do výroby v dalších průmyslových podnicích. Nicméně možnost přesměrovat naše pracovníky do takového oboru, jako je IT, nám přijde natolik snová, že jsme tuto myšlenku rádi podpořili,“ vysvětlila pro Právo Markéta Klopcová z Nové šichty, programu společnosti OKD pro umístění propouštěných horníků.

Čtěte také:
Paskov chce dobrovolně opustit přes 110 lidí
Při odchodu z Paskova příspěvek až 80 tisíc

Po prvním dnu s programovacími nástroji zvládli vytvořit jednoduché webové stránky i vlastní piškvorky. Těm, kteří budou chtít svou kariéru v oblasti IT rozvinout, LMC zajistí navazující školení, díky němuž za několik měsíců mohou začít programovat. Těm nejlepším navíc nabídne stáž, uvedlo Právo.

Zatímco v dolech práce ubývá, v oblasti informačních technologií je jí stále více. V současnosti je na severu Moravy v IT přes 300 otevřených pozic, řada firem tu navíc otevírá své nové pobočky a zvyšuje počet příležitostí pro vývojáře v kraji.

Nikdo z nás nemá jistotu, že bude celý život pracovat v oboru, který vystudoval.

Nikdo z nás nemá jistotu, že bude celý život pracovat v oboru, který před lety vystudoval. Řada profesí a činností zaniká, některé přebírají nové technologie, jiná povolání naopak neustále vznikají. Trend je jasný. Dnes nepotřebujeme tolik horníků, zato lidí v IT máme veliký nedostatek. Chceme ukázat, že posun tímto směrem je možný prakticky v jakémkoli věku a z jakéhokoli předchozího zaměření,“ uvedl Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC.

Mohlo by vás zajímat:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena