Doba čtení:1 m, 44 s
Ilustrační foto: Kompania Węglowa

Polský boj o uhlí, které zemi vždy zajišťovalo jistou nezávislost na Rusku, by paradoxně mohl být přínosem pro Kreml. Laciné ruské uhlí má totiž na polském trhu stále větší podíl, zatímco polské těžaře drtí vysoké produkční náklady a nízké ceny uhlí. Uvedl to server politico.eu.

Polsko z Ruska odebírá dvě třetiny své spotřeby zemního plynu a téměř všechnu ropu. Pokud Poláci nevyřeší otázku přestavby konkurenceschopného uhelného sektoru, může se po tvrdých vyjednáváních na půdě EU stát, že polské elektrárny budou částečně zásobovány ruským uhlím.

Kvůli klesajícím cenám uhlí se vývoz polského uhlí snížil, dovozy naopak rostly. Loni Polsko dovezlo deset milionů tun uhlí, z toho zhruba 6,5 milionu tun bylo z Ruska. Před deseti lety Polsko přitom dovezlo jen tři miliony tun uhlí a vyvezlo 20 milionů tun.

Polské těžební firmy loni prodaly 70 milionů tun uhlí a vytěžily 72,5 milionu tun. Ukázalo se, že zbývá osm milionů tun neprodaného uhlí.

Bývalý polský premiér a prezident Evropské Rady Donald Tusk nazýval uhlí “strategickým základem” energetického zajištění země. Polští diplomaté měli reputaci nejtvrdších vyjednavačů v EU, bojovali na mnoha summitech za to, aby se minimalizovalo omezení využití uhlí. Z něj se totiž stále vyrábí 90 procent elektřiny v zemi.

„Jednotlivé doly mohou být ještě zachráněny, co ale nemůže být zachráněno, je uhelný sektor ve státním vlastnictví” míní bývalý náměstek ministra hospodářství Jerzy Markowski. Polský těžební sektor byl dlouho jistotou tamního hospodářství. Za komunismu bylo uhlí jedním z mála ziskových vývozních artiklů. Doly zaměstnávaly půl milionu horníků a vláda s nimi vždy jednala v rukavičkách. Nyní je v Polsku asi 100.000 horníků a jejich odbory stále patří k nejsilnějším.

Zpráva Centra Adama Smithe, což je polský hospodářský think tank, nedávno zjistila, že průměrný polský horník měsíčně vydělává kolem 1740 eur (47.745 korun). To je o 90 procent víc než průměrný Polák. Do penze horníci odcházejí ve 48 letech místo v 60 letech, a jejich penze dotuje vláda. Navíc mají benefit z celkové vládní dotace 16.000 eur, průměrný Polák nedostává nic.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa